7 lipca dziesiątki tysięcy wiernych wzięło udział w dorocznej pielgrzymce do Sanktuarium Maryjnego w Budsławiu – białoruskiej Częstochowy. Jak co roku punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. i rozpoczynająca się o północy procesja z obrazem Matki Bożej. Wierni śpiewają wtedy pieśń Bogurodzica i trzymają zapalone świece.
Dwa i pół tysiaca pielgrzymów z całego kraju przyszło do Budsławia na piechotę. Pątnicy szli z Mińska, Baranowicz, Naroczy, Mołodeczna.
Liturgię mszy św. koncelebrował nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Claudio Gugerotti, który powiedział, że wiara białoruskiego narodu przepełnia go radością i umacnia w wierze innych. Prosił też o modlitwę w intencji papieża Benedykta XVI – informuje portal catholic.by.
Obecny na uroczystościach odpustowych ambasador Czech Jirzi Kras przekazał na ręce Metropolity Tadeusza Kondrusiewicza kopię cudownej figurki praskiego Dzieciatka Jezus. Metropolita przyjął ten gest jako „znak solidarności Kościołów Czech i Białorusi”.
Narodowe sanktuarium w Budsławiu zajmuje centralne miejsce w życiu Kościoła na Białorusi. Obraz Matki Bożej Budsławskiej – Patronki Białorusi – jako cudowny po raz pierwszy wspomniany został w 1617 r. Według kroniki budsławskiego klasztoru bernardynów został podarowany wojewodzie mińskiemu Janowi Pacowi przez papieża Klemensa VIII.
Umieszczony w drewnianym kościele od samego początku otaczany był czcią ludzi i wkrótce wsławił się licznymi cudami i łaskami. Historia i cuda obrazu opisał przeor Eleuteriusz Zielejewicz w książce „Zodiak na ziemi”. Pierwszy cud odnotowano w 1617 r., kiedy to odzyskał wzrok pięcioletni niewidomy chłopak Jozafat Tyszkiewicz, późniejszemu znany ojciec karmelita. Wkrótce obraz zasłynął cudami i przez kolejne wieki przyciągał liczne pielgrzymki.
Kult Matki Bożej Budsławskiej był bardzo silny w okresie zaboru rosyjskiego i w latach międzywojennych, gdy Budsław znajdował się w granicach Rzeczpospolitej. Świątynia w Budsławiu była jedną z nielicznych na terenach ZSRR, która nie została zamknięta dla wiernych, choć pielgrzymki nie odbywały się. Renesans pielgrzymowania nastąpił w latach 90.
Za rok cudowny obraz będzie obchodził 400 lecie.
krsey24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!