Historyk i krajoznawca z Brześcia Iwan Czajczyc przypadkowo odnalazł na miejscowym cmentarzu katolickim mogiłę powstańców styczniowych. To jedyne w tym mieście miejsce pochówku bohaterów tego XIX wiecznego zrywu niepodległościowego.
„W Polsce, w 1921 roku pracowała francuska misja wojskowa, która poszukiwała pochówków obywateli francuskich. Szukali grobów nie tylko żołnierskich, ale także cywilów. I z tą myślą, że coś się może zachowało poszedłem na cmentarz. Nie znalazłem Francuzów, ale znalazłem krzyż na tabliczce którego napisane jest „powstańcy”, i aż usiadłem z zaskoczenia”- powiedział Iwan Czajczyc w rozmowie z radiem Svaboda.
Napis na krzyżu jest po polsku: «Irena i Franciszek Kornelukowie powstańcy – 1863.r Ich syn – Jan i Józefa Kornelukowie».
Nie ma informacji o tym, kim byli, co robili ci ludzie w czasie powstania lub w cywilu.
„Jednak mimo to, mogiła jest unikatowym zabytkiem – mówi Iwan Czajczyc – to jedyny pochówek powstańców, znaleziony do tej pory w Brześciu. I to jest fajne”- mówi krajoznawca.
Mogiła małżeństwa Ireny i Franciszka Korneluk znajduje się na cmentarzu katolickim z XIX wieku w Brześciu przy ulicy Puszkina.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!