Od 1 stycznia na Białorusi obowiązuję wyższe stawki podatku VAT na import niektórych towarów – leków, produktów medycznych, żywności i artykułów dla dzieci. Niewykluczony jest także wzrost koszt odpłatnych analiz laboratoryjnych i badań lekarskich, gdyż zmiany w podatku wpłyną również na importowane do kraju odczynniki diagnostyczne i laboratoryjne. Te zmiany przewidziano w zaktualizowanej ordynacji podatkowej.
Do 2021 roku leki i wyroby medyczne, w tym produkty protetyczne i ortopedyczne, które były importowane na Białoruś, były zwolnione z podatku VAT. Od tego roku stawka podatku dla nich została ustalona na 10%.
Lista artykułów, które wcześniej podlegały zerowej stawce VAT przy przywozie do kraju, obejmowała węgiel aktywny, watę, wazelinę, nalewki alkoholowe, produkty spożywcze, tłuszcze z wątróbek rybnych, albuminy, środki dezynfekujące, produkty do higieny jamy ustnej i zębów, soczewki i oprawki okularów, roztwory do konserwacji soczewek kontaktowych, talk.
Zerowe stawki VAT dotyczyły również wyrobów pończoszniczych kompresyjnych, piasku kwarcowego, gipsu, chemii organicznej, wyrobów medycznych z tworzyw sztucznych, farmaceutyków, aparatury do destylacji, podnośniki do obsługi pacjentów nie mogących poruszać się samodzielnie, wózków inwalidzkich, materacy przeciwodleżynowych, pomocy ortopedycznych (w tym kul, pasów chirurgicznych, bandaży, szyn i innych przyrządów do leczenia złamań), mikroskopów optycznych wysokiej rozdzielczości.
Ministerstwo Podatków i Ceł wyjaśnia, że od 1 stycznia w przypadku importu na Białoruś stawka VAT w wysokości 20% dotyczy: surowców i materiałów do produkcji leków, wyrobów medycznych (w tym wyrobów protetycznych i ortopedycznych), części składowych do produkcji leków, półproduktów do leków.
Wcześniej towary te były zwolnione z podatku VAT przy imporcie na Białoruś. W związku z tym wzrost podatków może wpłynąć na ceny krajowych leków i produktów leczniczych wykorzystujących importowane surowce i komponenty.
Minister finansów Jurij Seliwerstow wyjaśnił, że stawki VAT na leki zostały podniesione „przede wszystkim po to, by ujednolicić je ze będącymi w obrocie w Federacji Rosyjskiej”.
„W porównaniu z Federacją Rosyjską stawki podatku VAT na leki są takie same. Wcześniej mieliśmy je o wiele tańsze. Ale w rzeczywistości nie dawało to niższej ceny leków, bo między innymi nie było kontroli nad deklarowanym kosztem importowanych leków, dlatego, że nie było potrzeby płacenia za import – ani VAT, ani cła. W związku z tym kontrola nad tą ceną była słabsza. W tym zakresie będzie bardziej poprawna kontrola” – wyjaśnił.
Dodał, że w celu uniknięcia nieuzasadnionych podwyżek cen, apteki będą kontrolowane przez odpowiednie służby.
Z kolei w celu zapewnienia leków szpitalom i pacjentom planowane jest zwiększenie dotacji z budżetu państwa na ich dofinansowanie i zakupy.
Od 1 stycznia wzrosła również stawka VAT na niektóre rodzaje żywności i artykuły dziecięce importowane na Białoruś – z 10% do 20%.
10-proc. stawką VAT wciąż objęte są między innymi na mięso i półprodukty mięsne, mleko i przetwory mleczne, ryby, cebulę, olej słonecznikowy, pomidory, olej rzepakowy, gotowe przetwory mięsne (z wyjątkiem przysmaków), pieczywo, makaron. Oznacza to, że ceny na te towary nie wzrosną z tytułu podatku VAT, tylko pod wpływem innych czynników (na przykład wzrostu cen od producentów lub dostawców). Należy jednak pamiętać, że państwo ustala „pułap” dla dóbr o znaczeniu społecznym pod względem wzrostu kosztów.
20-proc. stawka VAT zostały objęte wodorosty i inne algi, miód naturalny, margaryna, drożdże piekarskie, wyroby cukiernicze, przetwory z ryb lub konserwy, otręby, nasiona oleiste i produkty ich przetwarzania (mączka, ciasto), gotowe produkty spożywcze dla małych dzieci (pakowane do sprzedaży detalicznej), sorbitol, przetwory warzywne (owoce, orzechy lub inne części roślin), chemicznie czysta fruktoza, napoje bezalkoholowe na bazie soku brzozowego (do 3 litrów), niegazowane napoje bezalkoholowe (do 3 litrów, o udziale masowym soku owocowego lub jagodowego nie mniej niż 10% lub soku warzywnego nie mniej niż 40%). Oznacza to, że ceny tych i innych produktów wykluczonych z listy powinny wzrosnąć.
Z artykułów dziecięcych 10-proc stawka VAT wciąż obejmuje pieluchy i pieluchy dziecięce, torby szkolne, teczki, plecaki, dzienniki szkolne, zeszyty, niektóre kurtki, szkolne mundurki, spodnie, kombinezony (w tym na narty), wiatrówki, wodoodporne buty z podeszwami i cholewkami wykonanymi z gumy lub tworzywa sztucznego.
20-proc. stawką VAT zostały objęte gry planszowe i domowe dla dzieci, sanki, plastelina, piórniki, okładki na podręczniki i szkicowniki, czapki, rękawiczki, rajstopy, pończochy, podkolanówki.
Opr. TB, https://finance.tut.by/
fot. https://finance.tut.by/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!