Polsko-ukraiński interkonektor gazowy, który pozwoli na transfer surowca, m.in. z terminala LNG w Świnoujściu, zostanie rozbudowany do końca 2019 roku – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Po zbudowaniu tego odcinka gazociągu będzie możliwe przesłanie rocznie na Ukrainę 5-6 mld m sześc. gazu (obecnie 1,5 mld m sześc.)
Myślimy o Ukrainie – mówił Piotr Naimski podczas środowej konferencji Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej. Wymieniając Ukrainę na pierwszym miejscu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zaznaczył, że bardzo dobrze powinna być przemyślana kolejność inwestycji w interkonektory: pierwsza musi być zrealizowana inwestycja na północy, priorytetem jest interkonektor polsko-ukraiński.
– Oczywiście jest w planie i w zasadzie w realizacji połączenie z Litwą, ale interkonektor ze Słowacją, interkonektor z Czechami, który też jest przecież projektowany, będą, jeżeli chodzi o terminy i o harmonogram, skorelowane z końcem projektu północnego – powiedział Naimski.
W konferencji, oprócz przedstawicieli branży gazowej, wzięli udział urzędnicy Departamentu Stanu i Departamentu Energii w Waszyngtonie oraz ambasador USA w Warszawie Paul Jones. Nie wyklucza się udziału w rozbudowie polsko-ukraińskiego interkonektora partnerów z zewnątrz. Zarówno Polska, jak i Ukraina rozmawiają o tym z instytucjami finansowymi – europejskimi i światowymi.
Na konferencji pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej mówił również o tym, że poprzez dywersyfikację źródeł gazu Polska chce stworzyć gazowy hub – w ten sposób surowiec mógłby trafiać do innych krajów Europy. (Czytaj: Koniec uzależnienia od Rosji! Polska chce być centrum dystrybucji gazu w regionie)
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl
13 komentarzy
Wołyń1943
14 października 2016 o 14:31Wolałbym, żeby pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej myślał o Polsce, a nie o Ukrainie. Jeśli dla przedstawiciela polskiego rządu priorytetem jest Ukraina, to ja proponuję, by przeniósł się na Ukrainę, przyjął ukraińskie obywatelstwo, a na koniec miesiąca pobierał pensję od narodu ukraińskiego. Ja, jako suweren, nie płacę za jego troskę o Ukrainę!
HHG
14 października 2016 o 14:46Czy naprawdę „tagore” i „Wołyń” 1943 nie zauważyli, że właśnie o polskim strategicznym interesie jest ten tekst? Proszę jeszcze raz przeczytać – tym razem ze zrozumieniem.
Ula
14 października 2016 o 17:43Chyba innym polskim jezykiem sie poslugujemy, bo ja przeczytalam o spotkaniu z Amerykanami i pamietaniu o Ukrainie.
Popieram wpis Wolyn1943
A tak na marginesie, kto bedzie placil za gaz przeslany Ukrainie?
observer48.
14 października 2016 o 23:37@Ula
„A tak na marginesie, kto bedzie placil za gaz przeslany Ukrainie?”
Ukraina swoimi produktami przemysłu zbrojeniowego, który był główym źródłem zaopatrzzenia Sowietów w m.in w rakiety balistyczne. Po jego modernizacji z udziałem Polski tak Polska, jak Ukraina nie tylko znacznie zwiększą swój potencjał obronny, ale też znacząco zwiększą swoje dochody z eksportu tej broni wypierając z rynków przestarzałą kacapską broń.
Wołyń1943
15 października 2016 o 12:10Skoro już 3 osoby nie zauważyły w artykule przesłania o polskim strategicznym interesie (póki co, Polska to nie to samo co Ukraina!), czy wobec tego mamy do czynienia z pomorem intelektualnym? A wracając do meritum, wolałbym aby w pierwszej kolejności budowano gazociąg w kierunku południowym, w stronę Słowacji i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej, to bardziej wypłacalni partnerzy, a i możliwość rewanżu z ich strony szybsza. Bo czym nam się rewanżuje Ukraina? Nagimi piersiami osłaniającymi nas przed agresją Rosji – nie bądźmy śmieszni…
Pafnucy
18 października 2016 o 15:01Do observer48.: Jakiego przemysłu zbrojeniowego ??? Silnikami dla Rosjan ??? Upaina to finansowy trup. Skończy się tak że Polska za te „strategiczne partnerstwo” znowu zapłaci. Tracimy miliardy na handlu z Rosją, dostęp do rynku „przyjaciół” ograniczony, miliardy w pompujemy w ten bandersyf (pożyczki na wieczne oddanie). Na koniec okaże się że za gaz to „u kraińcy” zapłacą pieniędzmi pożyczonymi od Polski.
tagore
14 października 2016 o 14:34To Ukraina chce być centrum magazynowania gazu ,budowa tego konektora niekoniecznie leży w polskim interesie.
Wygląda to na wypowiedź czysto pijarowską.
Rychu
14 października 2016 o 14:51Mam 2 pytania:
1. kto za co płaci i dlaczego ?!
2. jaki Polska ma w tym interes ?!
daro
14 października 2016 o 15:10ODPOWIEDZ JEST PROSTA, ZWIEKSZENIE SPRZEDAZY GAZU. OCZYWISCIE ZARAZ KTOS NAPISZE, ZE DOSTANA GAZ ZA DARMO.
Pafnucy
18 października 2016 o 15:21Bo oczywiście to prawda, że dostaną za darmo. Albo pożyczą na gaz od Polski na wieczne oddanie.
amtrak
14 października 2016 o 19:54,,, co kacapskich troli na tym forum obchodzi kto za to zaplaci ? ,, , ruskie cepy martwic sie o swoje szambo kraj rad ,,data bolszewickej rewolucji jest blisko ,,,i pytanie co tu jesc ? smierdzaca slonine i popijac kwas ,,, czy ruskie bydlo nadal nosi kufajki i walonki ,,
SLU-ZL
15 października 2016 o 11:04Szpital w Bytomiu prosi mieszkancow o leki i wsparcie finansowe
bo prawie jest bankrutem,a wladza bedzie budowala za miliardy
gazocoag na okraine-szczyt bezczelnosci.
Tedy
16 października 2016 o 13:24dopuki bedziemy slugusami usa i niemcow,doputy bedziemy na zlosc ruskim finasowac faszystow z ukrainy,pogrążając nasze panswo w szambie.pis mial prowadzic polityke nie z kolan ,jak to mowili że robilo po,a samo prowadzi polityke juz nie z kolan a leżąc i skamląc.