Rosja wyklucza obniżkę ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy bez jej zbliżenia z Rosją. Tymczasem wszystkie frakcje ukraińskiego parlamentu przygotowują wspólne oświadczenie w sprawie integracji z UE.
Przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak poinformował, że integracja z Unią Europejską jest jedną z najważniejszych spraw w planach wszystkich partii politycznych reprezentowanych w parlamencie. Wypowiadając się na temat współpracy z Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu podkreślił, że Ukraina nie składała wniosku o wejście do tej organizacji i na razie nie ma o tym mowy.
Równolegle ukraiński ambasador przy UE Kostiantyn Jelisiejew wyraził nadzieję, że wynikiem najbliższego szczytu UE-Ukraina, który zaplanowano na 25 lutego, będzie podtrzymanie kursu na podpisanie umowy stowarzyszeniowej, a umowa zostanie podpisana natychmiast po spełnieniu wszystkich warunków.
Tymczasem Rosja stawia sprawę jasno: nie będzie tańszego gazu dla Ukrainy bez jej członkostwa w Unii Celnej.
W wywiadzie dla agencji Interfax dyrektor departamentu współpracy gospodarczej MSZ Rosji Aleksander Gorbań stwierdził, że „Ukraina próbuje iść jednocześnie w dwóch kierunkach – do Unii Europejskiej, gdzie nikt specjalnie na nią nie czeka, i do Unii Celnej, ale tylko w takim wymiarze, jaki jej odpowiada. To wykluczone. Nie można być tylko trochę w ciąży”.
Ukraińskie MSZ oceniło wypowiedź Gorbania jako „skrajnie niedyplomatyczną”, „obraźliwą” i „histeryczną” i poinformowało, że „format uczestnictwa Ukrainy w Unii Celnej będzie przedmiotem rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem podczas jego wizyty w Kijowie zaplanowanej na 13-14 stycznia”.
Z kolei Wiktor Janukowicz w wywiadzie dla ZN.UA stwierdził, że ukraińskie ustawodawstwo „warto adaptować do tych norm Unii Celnej, które nie będą przeczyły międzynarodowym zobowiązaniom Ukrainy” i że „pracują nad tym eksperci z obu stron”, przygotowując konkretne propozycje.
Przypomniał, że planowana na 18 grudnia wizyta w Moskwie została przeniesiona na inny termin, między innymi dlatego, że ekspertom na razie nie udało się uzgodnić „niuansów przyszłych porozumień”, ale Ukraina szuka instrumentów i możliwości dla obopólnie korzystnej współpracy z Unią Celną. „Kraje Unii Celnej są ogromnym rynkiem zbytu dla ukraińskiej produkcji, a wymiana towarów z tą organizacją przekracza 60 mld dolarów USA” – podsumował ukraiński prezydent.
Kresy24.pl