Moskwa ogłosiła, że planuje wdrożyć porozumienie o „państwie związkowym” z Białorusią do 2026 roku.
Traktat został podpisany 25 lat temu, ale nigdy nie został wdrożony, łącznie z postanowieniami dotyczącymi wspólnej waluty – podaje portal Radia Wolna Europa/Svaboda.
Były ambasador Federacji Rosyjskiej na Białorusi, a obecnie sekretarz tzw. „Państwa Związkowego Rosji i Białorusi” Dmitrij Miezencew poinformował dziś w Moskwie, co planuje się na posiedzenia Najwyższej Rady Państwa „Państwa Związkowego”, które ma się odbyć w tym roku.
Jak podaje BiełTA, Dmitrij Miezencew powiedział, że na posiedzeniu Rady Ministrów „Państwa Związkowego”, które odbyło się w listopadzie 2023 r., przyjęto projekt dekretu Naczelnej Rady Państwa w sprawie głównych kierunków realizacji postanowień Traktatu o Stworzeniu „Państwa Związkowego” do 2026 r. włącznie.
„Dokument ma fundamentalne znaczenie: jest wsparciem i rozwinięciem tego, co udało się osiągnąć w trakcie realizacji 28 programów związkowych” – powiedział.
Planuje się, że projekt tego dekretu zostanie przedłożony Radzie Najwyższej „Państwa Związkowego”. Termin spotkania nie został jeszcze ogłoszony, Putin i Łukaszenka muszą to najpierw uzgodnić.
Projekt porządku obrad zawiera 16 pytań.
„W ramach zbliżającego się posiedzenia Naczelnej Rady Państwa Państwa Związkowego przedstawimy głowom państw propozycje wdrożenia postanowień Traktatu, przedstawimy propozycje (w pełni konkretne, zweryfikowane i uzgodnione przez strony) w sprawie realizacji strategii jednolitej przestrzeni naukowo-technologicznej Państwa Związkowego. Przedstawimy propozycje poprawy infrastruktury transportowej w ramach ujednoliconych podejść do rozbudowy i zwiększenia przepustowości kolei rosyjskiej i białoruskiej. Przedstawimy szereg propozycji na 25. rocznicę Traktatu, którą obchodzimy w tym roku” – powiedział Miezencew.
Ogółem istnieje około 1,4 tys. normatywnych aktów prawnych tzw. „państwa związkowego”, które wpływają na gospodarkę, sferę społeczną, naukę, obronność, bezpieczeństwo granic. Traktat o „państwie związkowym” przewidywał przejście na wspólną walutę, ale nie zostało to zrealizowane, strony nie mogły dojść do porozumienia co do tego, czym miałoby być wspólne centrum emisji rubla.
W 2023 roku utworzono Międzypaństwowe Centrum Zarządzania Ryzykiem Komisji Celnej „Państwa Związkowego” oraz podpisano uchwałę w sprawie utworzenia Ponadnarodowej Komisji Podatkowej.
Według Miezencewa trwają prace na rzecz utworzenia szeregu nowych organów ponadnarodowych.
ba za svaboda.org
3 komentarzy
Obserwator
12 stycznia 2024 o 21:31Czyli w 2026 granica z Rosją wydłuży się nam z 209,8 do 628km i będzie to 2 najdłuższa granica Polski.
Może trzeba już zacząć stawiać ochronne pola minowe?
Polak
12 stycznia 2024 o 22:22Myślę, że opozycja na Białorusi wreszcie obali tego śmiesznego człowieka którym jest Łukoobciągacz ruSSki łukaszenka, a armia wesprze Ukrainę! A tak szczerze roSSja to już kraj upadły, a dlaczego? Temat populacji roSSji jest dużo przesadzony, ponadto jest to społeczeństwo starzejące się jak żadny inny kraj na świecie! Jedynym zagrożeniem jest tyko to, że ten faszystowski kraj ma broń atomową!
iwona1
15 stycznia 2024 o 09:23…rosja, co to za kraj, który niczego poza bronią nie produkuje ( Tak kiedyś powiedział Obama). W tak wielkim kraju jest mniej miast niż w Polsce… Żenada wydają kasę na zbrojenia zamiast na rozwój kraju ( część społeczeństwa żyje, jak w średniowieczu, różni ich tylko to, że mają w swoich kurnych chatach telewizory, to musi kiedyś paść, jak za Jelcyna…