Morawiecki spotkał się z Łukaszenką

24 października 2016

Morawiecki_L

W poniedziałek, 24 października wicepremier Mateusz udał się na . Jak informuje portal Ministerstwa Gospodarki, program wizyty przewiduje spotkanie wicepremiera polskiego rządu z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, premierem Andriejem Kobiakowem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym.

Wicepremier Morawiecki otworzy także XX Dobrosąsiedztwo. Będzie uczestniczył, wraz z delegacją polskiego rządu w IV posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Współpracy Gospodarczej.


W sierpniu br. minęło 25 lat od ogłoszenia niepodległości przez Białoruś a w najbliższych miesiącach będziemy również obchodzić ćwierćwiecze nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą a Mińskiem. Program wizyty wpisuje się w obchody tych jubileuszy.

Polski rząd podjął działania sprzyjające zacieśnieniu stosunków polsko-białoruskich. Włącza się to w proces poprawy relacji Unii Europejskiej z Mińskiem i szerzej Białorusi z Zachodem. Obie strony uznają ten proces za korzystny, otwierający wiele możliwości w różnych dziedzinach, w tym także w zakresie współpracy gospodarczej. Polska jest obecnie – według danych za pierwsze półrocze 2016 r. – trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem. Z kolei dla Białorusi Polska jest szóstym rynkiem eksportowym. To dobry punkt startowy do rozwoju współpracy, handlu i inwestycji, które mogą pogłębić i stabilizować wzajemne relacje.


W Forum Ekonomicznym „Dobrosąsiedztwo” uczestniczyć będą też przedstawiciele firm tradycyjnie współpracujących z Białorusią, ale także przedstawiciele spółek poszukujących tu nowych kontaktów i możliwości – w sumie reprezentanci około 150 polskich przedsiebiorstw, czyli kilka razy więcej niż zazwyczaj brało udział w Polsko-Białoruskich Forach Gospodarczych.

Ramowy program wizyty – główne wydarzenia:

10:00 Spotkanie z Prezydentem Aleksandrem Łukaszenką,
11:00 Otwarcie XX Forum Ekonomicznego Dobrosąsiedztwo – Spotkanie z wicepremierem Michaiłem Rusym,
12:00 Spotkanie z Premierem Andriejem Kobiakowem,
14:00 Posiedzenie Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej,
16:05 Briefing prasowy.

Kresy24.pl/mr.gov.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Morawiecki spotkał się z Łukaszenką

 1. miREK Odpowiedz

  24 października 2016 w 16:53

  Będzie stręczył komunizm na Białej Rusi?

  • jubus Odpowiedz

   25 października 2016 w 10:46

   Białoruś w wielu aspektach jest bardziej „prawicowym” i konserwatnym krajem, niż większość państw UE i NATO. Właściwie, to pomijając neo-sowietyzm, który jest właściwie celowym zabiegiem ze strony Łukaszenki, Łukaszenka, jak sam powiedział JEST NACJONALISTĄ.
   I bardzo dobrze, takich właśnie przywódców jak Łukaszenka czy Orban, Polska i Europa potrzebują.

 2. jubus Odpowiedz

  25 października 2016 w 10:44

  W końcu jakiś POZYTYWNY KROK TEGO RZĄDU. DZIĘKUJE PANIE PREMIERZE.
  Mam nadzieje, że PREMIER MORAWIECKI przejmie władzę w PiS, po Kaczyńskim i kraj zacznie w końcu zmieniać politykę na bardziej konserwatywną, w sensie paleo-konserwatywnym i Białoruś, obok Węgier oraz Rumunii, Słowacji, stanie się w końcu trzonem tworzonego, na gruzach UE i NATO, INTERMARIUM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *