W ramach obchodów roku Jana Karskiego, Ambasada RP i Instytut Polski w Mińsku zapraszają na cykl wydarzeń poświęconych tej niezwykłej postaci. 6 października w muzeum historii Mińska otwarto wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”.
Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Historii Polski, składa się z 22 plansz przedstawiających życiorys Karskiego: lata spędzone w rodzinnej Łodzi, studia, okres wojenny, gdy podjął się próby opowiedzieć światu o zagładzie Żydów, oraz działalność powojenna. Wystawa jest częścią programu Jan Karski. Niedokończona misja, objętego honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Biorący udział w otwarciu wystawy dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, powiedział, że jest to bardzo ważna wystawa dla Białorusi.
– Polska i Białoruś to sąsiednie kraje. Tymczasem bardzo słabo znamy nawzajem swoją historię. Dla mnie jest to okazja, żeby opowiedzieć o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, żeby Białorusini się dowiedzieli czegoś pozytywnego, bo często o Armii Krajowej mówi się tutaj w negatywnych, czarnych barwach – podkreślił Kostro.
– Wybitny członek polskiego podziemia czasów II wojny światowej, emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, który dwa razy wchodził do warszawskiego getta i do obozu śmierci, żeby naocznie przekonać się a potem zaświadczyć przed światem, w jaki sposób odbywa się na terytorium Polski eksterminacja Żydów. Nauczył się treści raportu na pamięć i recytował go przez 18 minut, żeby nie „zanudzić” słuchaczy. Wielu z tych, z którymi rozmawiał Karski – politycy, media, przedstawiciele kinematografii, nie wierzyli mu, uważając jego raport za propagandę polskiego rządu na uchodźstwie. Jednakże słowo Karskiego potwierdzone zostały przez inne ofiary Holocaustu – mówił dyrektor Kostro.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Urszula Doroszewska powiedziała z kolei: „Myślę, że historia II wojny światowej jest nadal bardzo aktualna, ciągle jeszcze nie wszystko o niej wiemy, wiele wydarzeń z tamtego okresu nadal na nas oddziałuje. W Polsce przez długi czas nie wiedziano o misji Jana Karskiego, o jego wyczynach wojennych. I wydaje mi się, że Białoruś też jest tym zainteresowana. Myślę, że w dzisiejszych czasach trzeba pokazywać przykłady odwagi i patriotyzmu. Życie Karskiego jest ściśle związane z historią społeczności żydowskiej zarówno w Polsce jak i na Białorusi”, podkreśliła dyrektor Doroszewska.
6 października 2014 r. o godzinie 18.00 – miało miejsce spotkanie z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, gett, przedstawicielami środowisk i organizacji żydowskich, Istoriczeskaja Mastierskaja (ul. Suchaja 25),
7 października 2014 r. o godzinie 11.00 odbędzie się konferencja prasowa w redakcji gazety Narodnaja Wola (ul. Engelsa 34а, korpus 1)
Wystawa potrwa do 20 października.
Kresy24.pl/polskieradio.pl/belapan.by/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!