Międzynarodowe Forum Jedwabnego Szlaku w Tbilisi

1 grudnia 2017

Zorganizowane w Gruzji w dniach 28-29 listopada Międzynarodowym Forum Jedwabnego Szlaku zgromadziło ponad 2000 uczestników z 60 krajów, w tym 1100 przedstawicieli sektora prywatnego – w sumie ponad 500 firm. Gośćmi forum byli również szefowie rządów, ministrowie, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz mediów z krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu.

Podczas gruzińskiej konferencji  poruszone zostały kwestie rozwoju handlu klasycznego i  elektronicznego, komunikacji cyfrowej, infrastruktury transportowej, a także międzyregionalnych możliwości energetycznych i potencjału inwestycyjnego Gruzji.


Międzynarodowe Forum Jedwabnego Szlaku odbyło się w Gruzji po raz drugi. Pierwsze miało miejsce  w 2015 roku. Zorganizował je wówwczas rząd Gruzji wraz z Azjatyckim Bankiem Rozwoju, a w wydarzeniu wzięło udział około 1000 uczestników: w tym przedstawicie rządów z 30 krajów, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i biznesu w tym 300 reprezentantów najważniejszych chińskich firm. Już rok wcześniej, w 2014 roku stały się pierwszym inwestorem zagranicznym w Gruzji, ponieważ jest to kraj, który może być wykorzystany jako połączenia trzech tras szybkich pociągów do Europy – pisali wtedy komentatorzy, dodając, że inwestycje w infrastrukturę, będą wpływać na rozwój gospodarczy krajów dotychczas uważanych za znajdujące się na marginesie Europy, Azji Środkowej i Morza Kaspijskiego, a znajdująca się pośrodku tych regionów świata jest gotowa, aby stać się centrum logistycznym.

Rozwój Jedwabnego Szlaku jest jednym z ważniejszych priorytetów gruzińskiego rządu, który dokonuje znacznych inwestycji w tym kierunku.  Główna infrastruktura budowana w  kraju stanowi  integralną częścią Jedwabnego Szlaku (m.in. autostrada Wschód-, modernizacja linii kolejowej, linia kolejowa Baku--Kars i port Anaklia).


Kresy24.pl/tudium.uw.edu.pl/tbilisi.media/newsgeorgia.ge (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Międzynarodowe Forum Jedwabnego Szlaku w Tbilisi

  1. i-95 Odpowiedz

    2 grudnia 2017 w 15:33

    chiny zalewaja swiat dziadostwem , wartosc zero

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *