Rosja już wprost artykułuje swoje zniecierpliwienie zbyt wolnym procesem integracji Rosji i Białorusi w ramach Państwa Związkowego. Dziś w Brześciu rosyjski premier przedstawił swojemu białoruskiemu koledze warunki, które musi spełnić Białoruś, by móc liczyć na dalsze wsparcie finansowe.
13 grudnia w Brześciu, podczas posiedzenia Rady Ministrów Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, stojący na czele rosyjskiej delegacji deputowanych premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, przedstawił premierowi Białorusi Siergiejowi Rumasowi propozycje kolejnych kroków na drodze integracji. Zdaniem Miedwiediewa należy rozpocząć od wprowadzenia wspólnej waluty, sądownictwa i innych organów decydujących o funkcjonowaniu państwa.
„Chcę podkreślić: Rosja jest gotowa nadal iść drogą budowania „Państwa Związkowego”, włączając utworzenie wspólnego centrum emisyjnego rubla, wspólnego urzędu celnego, sądownictwa, izby obrachunkowej – w sposób określony w Traktacie o utworzeniu „Państwa Związkowego” z 8 grudnia 1999 roku – powiedział Dmitrij Miedwiediew, przemawiając w czwartek w Brześciu.
Miedwiediew zauważył, że należałoby wprowadzić również jednolitą politykę podatkową, cenową i wspólne ustalanie taryf.
Zdaniem szefa rosyjskiego rządu istnieją dwie możliwości rozwoju rosyjsko-białoruskiego projektu integracyjnego, z czego jeden jest bardziej konserwatywny.
„Zachowując kontury „Państwa Związkowego”w takiej formie, jaką mamy na dzień dzisiejszy. Można realizować dalej ten projekt nie zwiększając poziomu integracji do granic określonych w Traktacie z 8 grudnia 1999 roku, czyli nie tworząc wszystkich tych instytucji, które są określone w Traktacie” – powiedział Miedwiediew. Dodał, że ten wariant nie wyklucza integracji w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i innych organizacji.
Drugi wariant rozwoju integracji z Białorusią opiera się na podnoszeniu jej poziomu do granic ustanowionych w Traktacie „przy jednoczesnym zwiększaniu współzależności gospodarek, możliwości udzielenia pomocy i wsparcia na etapie tworzenia związku, wspólnego rozwiązywania różnorodnych problemów integracyjnych” – powiedział Miedwiediew.
„Która z tych opcji zostanie wybrana, można zdecydować tu, podczas szczytu na szczeblu prezydentów obu krajów. W każdym razie jesteśmy otwarci na omówienie tych kwestii” – powiedział rosyjski premier.
Umowa między Białorusią a Federacją Rosyjską w sprawie wprowadzenia jednolitej polityki monetarnej i utworzenia wspólnego centrum emisyjnego „Państwa Związkowego” została podpisana w listopadzie 2000 roku, i weszła w życie 31 maja 2001 roku.
Jak informowaliśmy, dziś w Brześciu planowano podpisane międzyrządowego porozumienia ws. wspólnej przestrzeni wizowej. Dziennik Kommiersant przytoczył nawet opinię dyplomaty, który wypowiadał się na temat zapisów umowy. Ostatecznie jednak do podpisania porozumienia nie doszło.
W ramach spotkania planowane było podpisanie porozumienia w sprawie wymiany informacji wchodzących w zakres kompetencji organów spraw wewnętrznych obu krajów. Białoruska strona podkreślała, że priorytetowymi tematami do dyskusji będą tradycyjnie kwestie handlowe i gospodarcze.
Kresy24.pl/Interfax.by/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!