
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot: PrtSc
@bundeskanzler
Europa nie jest już w stanie pokoju z Rosją – podkreślił niemiecki kanclerz Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Düsseldorfie. Jego słowa padły w odpowiedzi na coraz bardziej agresywne działania Moskwy na terytorium Europy, które w ostatnich tygodniach osiągnęły niepokojący poziom.
Merz użył mocnych sformułowań, twierdząc że choć Europa formalnie nie prowadzi wojny, to definitywnie zakończył się okres pokoju. Według niemieckiego przywódcy, Rosja prowadzi systematyczną wojnę przeciwko europejskiej demokracji i wolności, której głównym celem jest osłabienie pozycji Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej.
Niepokojące incydenty mnożą się w zastraszającym tempie. Zaledwie trzy dni przed wystąpieniem Merza, niemieckie władze odnotowały liczne obserwacje dronów w północnym kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Podobne przypadki zarejestrowały także Dania, Finlandia i Litwa.
Szczególnie niepokojący charakter miało naruszenie estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie myśliwce MiG-31 nad Zatoką Fińską, co skłoniło Tallin do zwrócenia się o konsultacje w ramach artykułu 4 NATO. Jeszcze poważniejszy incydent miał miejsce podczas masowego rosyjskiego ataku na Ukrainę, kiedy Polska zestrzeliła rosyjskie drony naruszające jej terytorium. Podobne naruszenie zgłosiła Rumunia, która w odpowiedzi podniosła w powietrze myśliwce F-16.
Merz wykorzystał okazję, aby ponownie zaapelować o wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do wspierania ukraińskiej obrony. Jego propozycja przewiduje udzielenie Kijowowi bezpłatnej pożyczki wartej około 140 miliardów euro, co według jego szacunków mogłoby zapewnić Ukrainie zdolności obronne na okres od trzech do pięciu lat. W tym czasie, jak przekonuje niemiecki kanclerz, Rosja może utracić ekonomiczną możliwość kontynuowania pełnoskalowej inwazji.
swi/kyivindependent.com
2 komentarzy
Tim
30 września 2025 o 11:15Ta globalistyczna marionetka Blackrocka Merz (pracował tam latami w radzie nadzorczej) ma jasne zadania od swojego pana, Larry’iego Finka: wciągnąć Europę w konflikt z Rosją za wszelką cenę. Jeszcze łajdak bredzi coś o wolności i demokracji. Boże chroń nas tylko od takiej “wolności i demokracji” serwowanej przez globalistów.
On na poważnie proponuję tu w Niemczech likwidację świadczeń i usług dla ludzi niepełnosprawnych. Proponuję likwidację tzw. Pflegestufe 1 (stan opieki 1) dla osób “lekko” niepełnosprawnych. W ten sposób chcę zaoszczędzić 1,8 Mrd Euro, aby mieć więcej budżetu na Ukrainę i dozbrajanie. Ale już niedługo dostanie za taką politykę rachunek. Poparcie dla AfD jest coraz większe i nowe wybory coraz bardziej prawdopodobne.
rosja z Małej Litery
30 września 2025 o 11:16Kanclerz dobrze mówi, coraz lepiej, w zasadzie idealnie. 140 mld $ dla Ukrainy wymiata (wymiata rusów z cudzego terenu).