Będziemy zabiegać o taką zmianę konstytucji, by w Polsce było nie 100, lecz 102 senatorów, w tym dwaj przedstawiciele Polonii, zapowiedział w Kiszyniowie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
W sobotę 6 października Karczewski oraz towarzyszący marszałkowi senatorowie odwiedzili Polonię w Bielcach i Styrczy. Mówiono o nauce języka polskiego i przekazywaniu polskich tradycji kolejnym pokoleniom, a także o potrzebach społeczności.
„Jeśli chodzi o głos dla Polonii, to w parlamencie Mołdawii są dwa miejsca dla diaspory i są one przeznaczone dla przedstawicieli wybranych przez środowiska obywateli Mołdawii zamieszkujących inne kraje” – mówił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Senatu.
„W Polsce chcemy zrobić to samo. I mogę powiedzieć, że mamy pomysł, który niebawem przekujemy w działania polityczne. Będziemy zabiegać o to, by zmieniono konstytucję tak, by w Polsce nie było 100, a 102 senatorów, z czego dwóch byłoby wybieranych poza granicami Polski i byliby przedstawicielami Polonii” – dodał.
Podkreślił, że „jedno miejsce to za mało”.
Według marszałka, w wyższej izbie polskiego parlamentu powinien zasiadać jeden przedstawiciel Polonii reprezentującej kraje położone na wschód od Polski, a drugi reprezentant krajów na zachód od Polski.
Jak powiedział Stanisław Karczewski, byłby to gest i dla Polonii, która wspierała Polskę, i gest wsparcia (dla niej).
Marszałek wyraził nadzieję, że pomysł poprze opozycja, a „Sejm i Senat w 100 proc. zagłosuje za tą zmianą w konstytucji” – powiedział marszałek Karczewski.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz senatorowie Waldemar Kraska i Konstanty Radziwiłł odwiedzili Polonię w Bielcach i Styrczy trzeciego dnia wizyty w Mołdawii 6 października 2018 r. Z tamtejszymi Polakami rozmawiano o nauce języka polskiego i przekazywaniu polskich tradycji kolejnym pokoleniom, a także o potrzebach społeczności.
„Upewniacie nas w przekonaniu, że trzeba Państwa wspierać i będziemy to nadal robić” – zadeklarował marszałek Senatu. „Mówicie, że jesteście dumni z Polski i bycia Polakami. A my jesteśmy dumni z Was” – dodał.
Stanisław Karczewski powiedział, że podtrzymywanie polskości to ważne i niełatwe zadanie dla rodaków mieszkających poza granicami. Jest to też wspólne zadanie dla władz polskich: Senatu, który opiekuje się Polonią, lecz także dla prezydenta, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych polskich instytucji. „Mamy coraz więcej pieniędzy na te działania. I będziemy się starać, aby było ich jeszcze więcej” – powiedział marszałek.
Dzieci i młodzież, zespoły „Jaskółki” i „ Krokus” w Domu Polskim w Bielcach oraz „Styrczańskie dzwoneczki” w Styrczy przygotowały programy artystyczne, na które złożyły się wiersze i pieśni w języku polskim oraz tańce ludowe. „Dostarczyliście nam wielu wzruszeń. Gratuję, że jesteście tak świetnie przygotowani, szczególnie, że zaprezentowane przez was wiersze, piosenki i tańce nie należą do łatwych” – powiedział marszałek. Marszałek Karczewski podziękował dzieciom za występy oraz rodzicom i nauczycielom za trud przekazywania polskiej kultury i nauczanie języka polskiego.
Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach jest jedną z najstarszych i największych organizacji polonijnych w Mołdawii. Stowarzyszenie dysponuje własną siedzibą, kupioną z polskich funduszy w 1998 roku. Funkcjonują dwie filie Stowarzyszenia: we wsi Styrcza oraz Koło Polskich Rodzin w Grigorówce. W Styrczy większość mieszkańców stanowią osoby pochodzenia polskiego – potomkowie założycieli wsi, którzy osiedlili się tu po upadku powstania listopadowego.
Tego dnia odbyła się także wizyta polskiej delegacji w Instytucie Neurologii i Neurochirurgii w Kiszyniowie. Marszałek i senatorowie zobaczyli również polską bibliotekę im. Adama Mickiewicza. Przed jej siedzibą, pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem złożono wieniec.
Marszałek spotkał się także z ordynariuszem diecezji kiszyniowskiej bpem Antonem Coşą w katedrze rzymskokatolickiej pw. Opatrzności Bożej w Kiszyniowie. W Bielcach Stanisław Karczewski odwiedził kościół katolicki pw. św. Archaniołów, gdzie msze odprawiane są głównie w języku polskim.
Kresy24.pl za RIRM/senat.gov.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!