„Mały ruch graniczny z Polską to katastrofa”

9 lutego 2016

lukashenko-granica

Według przewodniczącego Białoruskiego Państwowego Komitetu Kontroli Granicznej Leonida Malcewa, wprowadzenie Małego ruchu granicznego z krajami Unii Europejskiej spowoduje „paraliż całej granicy”.

«Przytoczę oficjalne dane polskich strażników granicznych dotyczących Małego Ruchu Granicznego z Ukrainą: tam strumień obywateli rośnie o 20-30% rocznie i stanowi już połowę całkowitego ruchu. Dwukrotnie przewyższa nawet nasz obecny – całkowity przepływ ludności przez przejścia graniczne z Polską. I to już jest dowód na to, że obciążenie na naszych przejściach przy MRG wzrośnie bardzo znacząco. I jeśli bez przygotowania uruchomimy MRG z Polską, będzie to katastrofa. Po prostu sparaliżowana zostanie cała » – powiedział Leonid Malcew.


Generał podkreślił, że podpisując porozumienie o Małym ruchu granicznym z Polską, Litwą i Łatwą, wsparła samą ideę i wyraziła gotowość współpracy w tym formacie.

«Z powodzeniem przetestowaliśmy najbardziej dostępną opcję – z Łotwą. Przyjrzeliśmy się jak działa MRG na najbardziej intensywnych odcinakach, i oceniając realną sytuację jaka ma miejsce u naszych sąsiadów doszliśmy do wniosku, że bez odpowiedniego przygotowania, żadnej korzyści z takiego uproszczenia nie będzie»- oświadczył Malcew.


Jak wcześniej informowaliśmy, władze białoruskie od 5 lat celowo blokują projekt Małego ruchu granicznego z Polska i Litwą.

Według wyliczeń Białoruskiego Państwowego Komitetu Kontroli Granicznej, MRG z Litwą i Polska objąłby tereny na Białorusi zamieszkane przez 1,7 mln osób, czyli 18 proc. ludności kraju – z tego 600 tys. osób mieszkających przy granicy z Litwą i 1,1 mln – z Polską. Po stronie Litwy i Polski objąłby odpowiednio 800 tys. i 600 tys. osób.

Przy czym, jak podkreślał w styczniu Malcew w wywiadzie dla dziennika „SB. Biełaruś Siegodnia”, zasadnicza część białoruskich uczestników małego ruchu granicznego (około 65 procent) koncentruje się na kierunku polskim, przede wszystkim z uwagi na Brześć i Grodno”.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi „Mały ruch graniczny z Polską to katastrofa”

 1. tagore Odpowiedz

  9 lutego 2016 w 18:13

  Łukaszenko blokuje wypływ pieniędzy z kraju ,ot i cała filozofija.

 2. ltp Odpowiedz

  9 lutego 2016 w 19:18

  Bo i po co mają za darmo zobaczyć kawałek Europy?

 3. put in ass Odpowiedz

  10 lutego 2016 w 07:23

  Łukaszenka chce kasy niby na przejścia a w rzeczywistości aby wzmocnić upadający reżim 🙂

 4. historia doceni Odpowiedz

  10 lutego 2016 w 09:55

  110 osobowy Zespół „Śląsk” był w Mińsku i występował, otóż jakoś nie widział żadnego reżimu i wrócił do Polski bardzo zdziwiony tym, co mówią i pokazują pseudopolskie meNdia.

  • Tengu Odpowiedz

   10 lutego 2016 w 16:35

   Jakiś link do artykułu o tym temacie, czy tak sobie Miszka pierdnąłeś za pare rubelków prosto z Olginio!

 5. Tengu Odpowiedz

  10 lutego 2016 w 16:37

  „Mały ruch graniczny z Polską to katastrofa” w pełni się z Baćką zgadzam, powiem więcej powinniśmy jeszcze dodatkowo nasze granice dla kacapów z okupowanego Królewca!

 6. Jan Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:54

  P. Malcew mówi „doszliśmy do wniosku, że bez odpowiedniego przygotowania, żadnej korzyści z takiego uproszczenia nie będzie»- No, to wreszcie róbcie „przygotowanie”. Po prostu, wy w ogóle nie chcecie, żeby był mały ruch graniczny z UE. Przecież Polska już dawno podpisała umowę z wami o MRG. Prawda jest prosta. Towary z UE są tańsze i lepsze. Jak by Białorusini mogli kupować w Polsce np. sprzęt AGD to by nie kupowali na Białorusi. A magazyny u was są zawalone tym sprzętem i nikt nie chce kupować. No, to jakie wnioski ? jak nie chcecie MRG to wreszcie zacznijcie produkować tanio, sprzęt wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *