Z okazji 70. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej prezydent Białorusi ogłosił amnestię. Z zakładów karnych wyjdzie 2,2 tys. skazanych. Amnestia nie obejmie więźniów, którzy łamali zasady odbywania kary albo zostali skazani za masowe zamieszki, a więc o wolności mogą zapomnieć więźniowie polityczni.
Ustawa wchodzi w życie w dniu jej publikacji, czyli 28 maja 2015, sam proces amnestii może trwać około sześciu miesięcy.
Z 14 w historii niepodległej Białorusi amnestii skorzystają skazani za przestępstwa gospodarcze, w szczególności fałszywi biznesmeni, którzy pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej wyłudzali kredyty. Ich uwolnienie będzie możliwe, jeśli mają już za sobą jedną trzecią odsiadki i pozytywne rekomendacje administracji więziennej. Muszą oni również w pełni zrekompensować szkody materialne wyrządzone państwu.
Na wolność mogą liczyć winni przestępstw nie zaliczających się do ciężkich, jednocześnie muszą spełnić określone warunki, min: będą to osoby samotnie wychowujące dzieci do 18 roku życia, ranne podczas pełnienia służby, ofiary katastrofy w Czarnobylu. Innym kategoriom więźniów kara zostanie skrócona o rok.
Jak informuje Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, amnestia nie będzie dotyczyła m.in. osób, które łamały zasady odbywania kary albo zostały skazane za masowe zamieszki, czyli nie obejmie białoruskich więźniów politycznych.
Amnestia obejmie około 8,6 więźniów, z czego na wolność wyjdzie 2,2 tys.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!