
Popiersie Tadeusza Kościuszki przed muzeum w Siechnowiczach. Zdjęcie: Yandex Maps/@spadczyna
Władze Białorusi wyzbywają się wszelkich śladów obecności Polaków na ziemiach dzisiejszej Białorusi na rzecz wzmacniania prokremlowskiej narracji historycznej.
Białoruskie media niezależne poinformowały, że sprzed budynku muzeum w Siechnowiczach Małych (obwód brzeski) – rodzinnego gniazda Kościuszków zniknęło popiersie Tadeusza Kościuszki, izba pamięci o bohaterze i tablica informacyjna.
Siechnowicze to miejsce, gdzie znajdowała się niegdyś siedziba rodu Kościuszków, i gdzie po powrocie z Ameryki mieszkał przez 4 lata Tadeusz Kościuszko, gdzie brał udział w wojnie o niepodległość. Był to jedyny własny dom, jaki Kościuszko miał w dorosłym życiu. Pozostały czas spędził w obozach wojskowych i za granicą.
Jak zauważa internetowa gazeta Nasza Niwa, uhonorowanie pamięci bohatera narodowego Białorusi, Polski, USA i Litwy było jedynym powodem, dla którego w wiosce liczącej niecałą setkę mieszkańców otwarto muzeum okręgowe. Ale teraz, zamiast ekspozycji o bohaterze urządzono tam salę poświęconą ludobójstwu narodu białoruskiego. W miejscu, gdzie stało popiersie Kościuszki, znajduje się teraz tylko niewielki, pusty kwietnik.
Zmiany w miejscowości Małe Siechnowicze, (rejon Żabinka), zauważył kanał Telegram „Spadczyna”.
Z najnowszych zdjęć z muzeum wynika, że cały wystrój oraz ekspozycja poświęcona Kościuszce zostały całkowicie zdemontowane. Zamiast tego pojawiły się manekiny radzieckich partyzantów na tle fototapety przedstawiającej las sosnowy.

@spadczyna
Równocześnie białoruskie władze objęły szczególną troską muzeum rosyjskiego generała Aleksandra Suworowa w pobliskim Kobryniu, gdzie zamieszkał feldmarszałek odpowiedzialny za krwawe stłumienie insurekcji kościuszkowskiej i rzeź warszawskiej Pragi.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!