“Żadnej presji urzędników kontrolujących na przedsiębiorców nie będzie. Obiecuję to wam jako głowa państwa” – oświadczył 14 lutego Aleksander Łukaszenka, jego słowa cytuje agencja BiełTA. Jak prawdziwy ojciec narodu Bat’ka wezwał do zminimalizowania kontroli w kraju.


“Jeśli działa, płaci podarki, nikt się nie skarży, to po co go szarpać, niech pracują”, – mówił prezydent. “Trzeba skończyć z tymi wymogami dla biznesu, wydawaniem niezliczonych licencji. Za dużo jest nas  procedur administracyjnych” – oświadczył.

Podał przykład, że tylko do otwarcia niedużej restauracji wymagane jest przejście ok. 12 takich procedur, co zajmuje nawet pół roku.


Skrytykował , do których muszą się zastosować przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy gastronomiczne;

“Większość ludzi korzysta na co dzień z jednej lodówki i jakoś nikt się nie otruł, a u nas jest przepis, że jajka, mięso i nie mogą być przechowywane w jednej lodówce. A jaki związek ma przepis o liczbie haczyków w szatni stołówki?” – żartował prezydent.

“My musimy pomagać małemu biznesowi, a tymczasem przeszkadzamy. Nie możemy nakładać na niego zbędnych wymogów, z których każdy może być pretekst, by ukarać firmę” – prosił Łukaszenka.

13 lutego białoruski prezydent podpisał dekret w sprawie zmniejszenia urzędników swojej administracji – o 30 proc.

Dekretem prezydenckim zatwierdza się rozporządzenie o Administracji Prezydenta i jego strukturze, a także przepisy dotyczących doradcy prezydenta i jego rzecznika. W komunikacie prasowej czytamy, że “nowa struktura zapewni skuteczność przyszłej pracy agencji w warunkach zmniejszenia liczby pracowników”.

Dekret przewiduje stanowiska doradców ds. współpracy z władzą ustawodawczą i sądowniczą oraz ds. kontroli systemu bankowego i niebankowych instytucji finansowych. Nowe kompetencje otrzyma też sekretarz prasowy prezydenta. Będzie on teraz koordynował min. działania najważniejszych mediów publicznych”.

zapowiadają, że redukcja zatrudnienia w administracji prezydenta, to początek cięć w szeregach urzędnikach państwowych różnych szczebli w całym kraju. Dekret wchodzi w .