Aleksander Łukaszenka przyznaje wprost, że mimo wysiłków rządu dywersyfikacja rynków zbytu nie powiodła się, a Białoruś jest krytycznie uzależniona od współpracy z Rosją.
„Nikt nie ukrywa, że Rosja jest głównym rynkiem zbytu dla naszych produktów. I nawet jeśli to bratni kraj, zależność jest bardzo duża. W tym kontekście kwestia współpracy z Rosją i opracowanie ostatecznych propozycji dalszych działań w ramach integracji pozostaje aktualna” – oświadczył dziś Łukaszenka podczas narady z rządem, którą w trybie ekstraordynaryjnym zwołał na 4 września.
„I powinniśmy dziś omówić tę kwestię. Musimy jasno zaplanować przyszłość, w jakich obszarach, w jaki sposób będziemy się rozwijać, musimy decydować” – podkreślił dziś prezydent. Jego słowa cytuje agencja informacyjna BelTA.
Wczoraj poinformowaliśmy, że Rada Ministrów przedłożyła Łukaszence do zatwierdzenia projekt programu integracji z Rosją, jak zapowiadał pod koniec sierpnia premier Siergiej Rumas .
Rumas stwierdził wóczas, że Mińsk i Moskwa planują parafować dokument we wrześniu. Następnie opublikują go rządy obu krajów „aby rozwiać obawy opinii publicznej, dotyczące kwestii suwerenności i innych”.
Według premiera „program ma na celu wdrożenie przepisów czysto ekonomicznych i przewiduje mechanizmy działania regulujące stworzenie jednolitego rynku w obu krajach”.
„Przedsiębiorstwa na wspólnym rynku powinny działać na równych warunkach. Mówiąc o tych samych warunkach mamy na myśli te same ceny energii, takie same obciążenia podatkowe, te same wymogi regulacyjne”, powiedział.
Przypomnijmy, że kwestię konieczność tzw. „pogłębieniu integracji” wywołał 13 grudnia 2018 roku w Brześciu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Stwierdził, że warunkiem udzielenia wsparcia finansowego przez Kreml jest wypełnienie zapisów Traktatu o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi z 8 grudnia 1999 roku.
Mińsk zareagował na tę propozycję oskarżając Kreml o ukryte zamiary anektowania Białorusi, ale już pod koniec grudnia Białoruś i Rosja utworzyły grupy robocze, mające na celu uregulowanie i rozwiązanie kwestii spornych na drodze pogłębiania integracji, oraz sposobów jej promowania. Ze strony rosyjskiej na czele grupy stanął minister Oreszkin, ze strony białoruskiej Krutoj.
Traktat przewiduje utworzenie wspólnego centrum emisji rubla, jednolitego systemu celnego i sądowniczego itp., a na dalszym etapie integracji wspólnego parlamentu i wybór prezydenta.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!