Łukaszenka o manewrach: Nie ma co powtarzać, wytłumaczyłem sąsiadom już wszystko

27 lipca 2017

Manewry „Zapad – 2017” są w pełni transparentne, zaprosiliśmy na nie ogromną liczbę obserwatorów,- mówił w czwartek Aleksander na posiedzeniu kierownictwa Państwowego Sekretariatu Rady Bezpieczeństwa, informuje agencja Belta.

Podczas spotkania z wojskowymi, głowa państwa nie unikał tematu zbliżających się strategicznych manewrów sił zbrojnych Rosji i Białorusi, które budzą uzasadniony niepokój Polski, krajów bałtyckich i Ukrainy.

«O manewrach powiedziano już wiele, teraz chciałbym usłyszeć coś nowego. Wszystkie stare kwestie, wątpliwości – i niepokoje , i naszych sąsiadów, i Ukrainy, gdzie niedawno byłem – wszystkim wszystko wyjaśniłem, – podkreślił Łukaszenka. – Manewry są otwarte, zaprosimy albo już zaprosiliśmy ogromną liczbę obserwatorów. Przyjeżdżajcie, przyglądajcie się».

  podkreślił, że wrześniowe manewry noszą charakter obronny.

Tymczasem kilka dni temu dowódca sił amerykańskich w Europie gen. Ben Hodges oświadczył, że kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego z Europy Wschodniej mają podstawy do obaw, że po zakończeniu rosyjsko -białoruskich manewrów „Zapad-2017”, pozostawi część uzbrojenia, które zostanie użyte do operacji zbrojnych za granicą Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Zdaniem Hodges’a, istnieją obawy, że przerzut tak znacznych sił na zachodnią flankę Rosji, to „koń trojański”.


zapewnia, że to tylko manewry, a potem może się okazać, że wszystkie siły zostaną przerzucone na inny kierunek”, – mówił w wywiadzie udzielonym agencji .

Rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad-2017” odbędą się na Białorusi we wrześniu, br., i zgodnie z planami resortu obrony mają być naprawdę imponujące. Jak pisze rosyjska gazeta „Niezależny Przegląd Wojskowy”, ubiegłoroczne ćwiczenia „-2016”, w którym udział wzięło 125.000 żołnierzy i 97.000 rezerwistów, to nic w porównaniu z manewrami „Zapad – 2017”. W pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń zostanie uwzględniona sytuacja, związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.


Białoruscy analitycy zauważają, że w 2017 roku rosyjskie Ministerstwo Obrony planuje przerzucić na  4 162 wagonów z wojskiem i sprzętem, czyli  ponad 80 razy więcej niż w latach ubiegłych. Co ważne, nie są to informacje wyssane z palca, ale pochodzą z jawnych dokumentów dotyczących przetargu na usługi międzynarodowego militarnego transportu kolejowego. Jak podają , w roku 2015 kontrakt na  kolejowy do Białorusi opiewał na 125 wagonów, a w 2016 roku zaledwie na 50 wagonów.

Niezależni publicyści alarmują, iż taka skala przygotowań może świadczyć o zamiarach przejęcia militarnej kontroli nad terytorium kraju, lub agresji na terytorium Ukrainy, krajów bałtyckich czy Polski.

W marcu br., szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej Bruno Kahl oświadczył w wywiadzie dla , że rosyjsko – białoruskie manewry „Zapad-2017”, wykraczają poza ramy zwykłej strategii obronnej, i stanowią potencjalne zagrożenie. Przypomniał, że Rosja podwoiła swoje siły na granicach zachodnich – i nie chodzi tylko o „Iskander” w Obwodzie Kaliningradzkim.

„Na Krymie również zainstalowano sporo pocisków rakietowych i sił konwencjonalnych. Na zachodzie Rosji rozmieszczona została 1. Pancerna. Jeśli w ramach manewrów wejdzie ona na Białoruś, to z wielkim zainteresowaniem będę obserwował, czy ktoś jeszcze ośmieli się nazwać manewry „strategią obronną”.

Przypomnijmy, 20 marca Białorusi Andriej Rawkow poinformował, że w manewrach Sił Zbrojnych Rosji i Białorusi „Zapad-2017”, które odbędą się na Białorusi w dniach 14-20 września br., wezmą udział siły wchodzące w skład Regionalnego Zgrupowania Wojsk, czyli Białorusi i 1. Armia Pancerna Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji….

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *