Łotwa ma nowego dowódcę sił zbrojnych

22 grudnia 2016

Wczoraj, 22 grudnia łotewski parlament – – zaaprobował kandydaturę generał-majora Leonidsa Kalninsa na dowódcę armii.

Kandydaturę 57-letniego (według niemieckiej Wikipedii) Kalninsa, dotychczas p.o. głównodowodzącego, poparło – unaimiter oraz przy braku absencji 88 spośród 100 deputowanych jednoizbowej legislatywy, a zatem większość przytłaczająca.


Generał-major to odziedziczony po czasach Związku Radzieckiego odpowiednik polskiego generała dywizji (dwugwiazdkowego), aczkolwiek stopień ten istniał również w wojsku I Rzeczypospolitej i zniknął wraz z nastaniem francuskich porządków w Księstwie Warszawskim.

Tyle o szarży. Zostaje omówić stanowisko dowódcy armii. Przede wszystkim nie należy go mylić z szefem Sztabu Generalnego. Zgodnie z wymogami , w krajach będących członkami sojuszu, obok centrów logistycznych, powstały – tam, gdzie ich nie było – stanowiska dowódców operacyjnych.


W Polsce w 2014, a więc jeszcze za niesławnej również pod względem militarnym prezydentury Bronisława Komorowskiego, utworzono stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. I chociaż obecnie posiada on niższy stopień od Szefa Sztabu – podlega bezpośrednio prezydentowi.

Nowy dowódca, obejmując urząd w 27 stycznia, przejmie obowiązki od Raimondsa Graube, który złożył podanie o przeniesienie wcześniejszą emeryturę, co motywował faktem, iż jest najstarszym dowódcą sił zbrojnych w NATO. Dziwnym wydaje się to tłumaczenie, zważywszy, że między obu panami jest raptem kilka miesięcy różnicy. Być może zdecydowały tu względy pozamerytoryczne.

Przyznać natomiast trzeba, że cv ma imponujące – był zastępcą dowódcy łotewskiego kontyngentu w Iraku w 2006 roku, wcześniej pracował w Dowództwie Wyszkolenia i Doktryny, ukończył też prestiżowe studia podyplomowe na US Army Command and General Staff College, akademii, przez którą przewinęli się Eisenhower i Patton.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *