Litwini wysłali eurokratę balonem, żeby popatrzył na białoruską elektrownię jądrową

24 maja 2017

próbuje wszelkimi sposobami przekonać Unię Europejską, że budowana w białoruskim Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie , to tykająca bomba. O ile tradycyjne rozmowy przy stole nie przynoszą efektów, wyszli poza konwencję, i zorganizowali dla komisarza UE ds. energetyki Marosza Szefowicza lot balonem.

Przebywający z wizytą na Litwie komisarz UE  ds. energetyki Marosz Szefowicz, na zaproszenie gospodarzy poleciał balonem, by na własne oczy przekonać się, jak blisko litewskiej granicy budowana jest na Białorusi atomowa – poinformowały .


„Wiatry wiały na wschód, i widzieliśmy na własne oczy, jak blisko jest z Wilna do Ostrowca”- powiedział w środę BNS doradca Ministra Energetyki Litwy Aurelia Vyaritskayte. W czasie lotu balonem komisarzowi Szefowiczowi towarzyszył litewski minister energetyki Zygmuntas Vaiciunas.

Doradczyni litewskiego ministra energetyki Aurelija Vernickaite powiedziała, że wycieczkę zorganizowano, „ponieważ jest jedną z nielicznych europejskich stolic, nad którą można odbyć lot balonem na gorące powietrze”, a elektrownia, oddalona zaledwie 40 km od Wilna, była widoczna”. Komisarzowi Szefowiczowi towarzyszył litewski minister energetyki Żygimantas Vaicziunas.


Białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie,  budowana jest według rosyjskiego projektu „WWER-1200”. Będzie się ona składać z dwóch bloków energetycznych o mocy 1,200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego jest zaplanowane na 2019 rok. Generalnym wykonawcą jest „Atomstrojeksport” (struktura „”).

Rząd litewski, a także białoruscy ekolodzy uważają, że białoruska elektrownia budowana jest z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa. Obawiają się również, że może utrudnić synchronizację linii przesyłowych krajów bałtyckich z Europą Zachodnią.  zapowiedziała już, że nie zakupi energii elektrycznej wytwarzanej w ostrowieckiej elektrowni, i wzywa kraje regionu, by złożyły podobną deklarację.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Litwini wysłali eurokratę balonem, żeby popatrzył na białoruską elektrownię jądrową

  1. Basia Odpowiedz

    24 maja 2017 w 22:09

    A mogli żmudzini budować swoją w Wysaginie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *