Litwa apeluje do Polski: Nie kupujcie energii od Białorusi!

23 czerwca 2017

Litwy zaapelował do Polski, Łotwy i Estonii, by nie kupowały energii z budowanej w Ostrowcu na Białorusi elektrowni atomowej. W ubiegłym tygodniu przyjęli uchwałę, w której stwierdza się, że siłownia atomowa na Białorusi w Ostrowcu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy, środowiska i zdrowia społecznego.

Głosami 74 posłów została przyjęta „W sprawie jedności i współpracy krajów bałtyckich odnośnie ochrony przed niebezpiecznymi źródłami energii atomowej krajów trzecich”.


Inicjatorami rezolucji są konserwatyści, a poparli ją również przedstawiciele Związku Chłopów i Zielonych.

W ubiegłym tygodniu Sejm Litwy przyjął uchwałę, w której stwierdzono, że siłownia atomowa na Białorusi w Ostrowcu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy, środowiska i zdrowia społecznego.


Według przewodniczącego Sejmowego Komitetu Bezpieczeńswta i Obrony Vytautasa Bakasa, decyzja ta będzie miała duże znaczenie. „Zarówno średnio, jak i długoterminowe, będzie miała szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi, ich jakości życia i postępu państwa” – powiedział Bakas.

niejednokrotnie wyrażała obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni.
zarzuca Białorusinom między innymi wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.

W marcu Polska oświadczyła, że w kwestii Ostrowca solidaryzuje się z Litwą. Pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zorganizował spotkanie z dziennikarzami w siedzibie ministerstwa energii, na którym oświadczył, że Polska nie będzie sprowadzać energii elektrycznej z Ostrowca.

„Wspieramy protest Litwinów tam gdzie to jest możliwe czy konieczne w tej sprawie. To wiąże się też z desynchronizacją systemu bałtyckiego z siecią rosyjską i białoruską. Opracowanie Komisji Europejskiej na temat możliwości synchronizacji poprzez Polskę jest dość opasłe. Autorzy stwierdzają, że nie rozważają tam kwestii geopolitycznych, ani wpływu zaopatrzenia w energię Enklawy Kaliningradzkiej na ten proces. To jakby nic nie zrobili“ – wyjaśnił Naimski.

Kresy24.pl.zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Litwa apeluje do Polski: Nie kupujcie energii od Białorusi!

 1. JKP Odpowiedz

  23 czerwca 2017 w 20:05

  A współpraca z „Możejkami” jaka była? Teraz się walcie…

 2. tagore Odpowiedz

  27 czerwca 2017 w 07:40

  Nie kupujcie z Białorusi, kupcie od nas płacąc prowizję.Istotnie super.

 3. monika Odpowiedz

  28 czerwca 2017 w 16:54

  My po litewsku ani w ząb. Trzeba napisać po Polsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *