Sejm Litwy zaapelował do Polski, Łotwy i Estonii, by nie kupowały energii z budowanej w Ostrowcu na Białorusi elektrowni atomowej. W ubiegłym tygodniu Litwini przyjęli uchwałę, w której stwierdza się, że siłownia atomowa na Białorusi w Ostrowcu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy, środowiska i zdrowia społecznego.
Głosami 74 posłów została przyjęta rezolucja „W sprawie jedności i współpracy krajów bałtyckich odnośnie ochrony przed niebezpiecznymi źródłami energii atomowej krajów trzecich”.
Inicjatorami rezolucji są posłowie konserwatyści, a poparli ją również przedstawiciele Związku Chłopów i Zielonych.
W ubiegłym tygodniu Sejm Litwy przyjął uchwałę, w której stwierdzono, że siłownia atomowa na Białorusi w Ostrowcu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy, środowiska i zdrowia społecznego.
Według przewodniczącego Sejmowego Komitetu Bezpieczeńswta i Obrony Vytautasa Bakasa, decyzja ta będzie miała duże znaczenie. „Zarówno średnio, jak i długoterminowe, będzie miała szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi, ich jakości życia i postępu państwa” – powiedział Bakas.
Litwa niejednokrotnie wyrażała obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni.
Wilno zarzuca Białorusinom między innymi wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.
W marcu Polska oświadczyła, że w kwestii Ostrowca solidaryzuje się z Litwą. Pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zorganizował spotkanie z dziennikarzami w siedzibie ministerstwa energii, na którym oświadczył, że Polska nie będzie sprowadzać energii elektrycznej z Ostrowca.
„Wspieramy protest Litwinów tam gdzie to jest możliwe czy konieczne w tej sprawie. To wiąże się też z desynchronizacją systemu bałtyckiego z siecią rosyjską i białoruską. Opracowanie Komisji Europejskiej na temat możliwości synchronizacji poprzez Polskę jest dość opasłe. Autorzy stwierdzają, że nie rozważają tam kwestii geopolitycznych, ani wpływu zaopatrzenia w energię Enklawy Kaliningradzkiej na ten proces. To jakby nic nie zrobili“ – wyjaśnił Naimski.
Kresy24.pl.zw.lt
3 komentarzy
JKP
23 czerwca 2017 o 20:05A współpraca z „Możejkami” jaka była? Teraz się walcie…
tagore
27 czerwca 2017 o 07:40Nie kupujcie z Białorusi, kupcie od nas płacąc prowizję.Istotnie super.
monika
28 czerwca 2017 o 16:54My po litewsku ani w ząb. Trzeba napisać po Polsku