Przed 31 laty Litwa odzyskała niepodległość. Niepodległość zapoczątkowała nie tylko zmiany polityczne, lecz także gospodarcze. Litwa musiała się przekształcić z kraju z gospodarką planową w państwo wolnorynkowe.
Główny ekonomista banku „Luminor”, Žygimantas Mauricas, twierdzi, że największymi osiągnięciami Litwy w dziedzinie gospodarczej są członkostwo w Unii Europejskiej i przynależność do strefy euro.
– To napędziło naszą gospodarkę. Stworzyło bardzo dobry klimat dla inwestycji zagranicznych. Widzimy, że inwestycje dotyczą bardzo różnych dziedzin ekonomicznych – podkreśla ekonomista w rozmowie z „Kurierem Wileńskim”.
Mauricas rozumie tych, którzy są niezadowoleni z rezygnacji z rodzimej waluty. – Ceny pewnych produktów wzrosły, jednak korzyści okazały się długoterminowe. To widać nawet na przykładzie pandemii. Sądzę, że gdybyśmy byli poza strefą euro, to możliwości kredytowe naszego kraju byłyby znacznie gorsze – wyjaśnia ekonomista.
Formułowano teorie, że po II wojnie światowej władze ZSRS zadecydowały, aby Litwa pozostała pozostać krajem o charakterze rolniczym i odgrywała rolę „karmicielki Leningradu”. Taka opinia nie do końca jest prawdziwa.
(…)
Cały artykuł tutaj.
„Kurier Wileński”
fot. Pixabay License
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!