„Rozumiemy, że sąsiedni kraj nie jest bogaty, pełnosprawny, ale być może nasz rząd znajdzie kilka milionów, aby pomóc Polsce i naszym rodakom” – powiedział Vytautas Landsbergis podczas obchodów 95. rocznicy Odrodzenia Państwa Litewskiego.
Posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Wanda Krawczonok oskarżyła Landsbergisa o demonstrowanie pogardy wobec Polaków oraz podżeganie do waśni narodowościowych. Skierowała w tej sprawie wniosek do prokuratury. Jego treść publikujemy poniżej:
„Dnia 16 lutego 2013 r. poseł do Parlamentu Europejskiego Vytautas Landsbergis w swoim przemówieniu z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego w sposób tendencyjny dokonał wyboru negatywnych aspektów poszczególnych wydarzeń z historii Litwy, które zaprezentował w sposób zniekształcony, stronniczy i subiektywny – dodatkowo zaprezentował te informacje podżegające do waśni jako „bezsporną prawdę”.
Celem publicznie wygłoszonego pogardliwego oświadczenia o rzekomym zamykaniu ostatniej szkoły litewskiej w Polsce było negatywne nastawienie i wręcz wpojenie go społeczeństwu litewskiemu (nieokreślonemu kręgowi osób) wobec działających na Litwie szkół z polskim językiem nauczania. Vytautas Landsbergis doskonale wie, że los szkół znajdujących się w Gminie Puńsk rozstrzygają nie władze centralne RP, tylko wójt Vytautas Liškauskas (Litwin) oraz Rada Gminy Puńsk, w której 13 spośród 15 radnych są osobami narodowości litewskiej. Koszyczek uczniowski w szkołach mniejszości narodowych w Polsce jest o 150% większy, na Litwie zaś jest większy jedynie o 120%. W trzech szkołach podstawowych (w Widugierach, Przystawańcach oraz Nowinnikach), których los jest właśnie rozstrzygany, naukę pobiera 38 uczniów, tj. średnio po 13 uczniów w jednej placówce. W trakcie przemówienia V. Landsbergis doskonale wiedział, że na Litwie nie pozostało już tak nielicznych szkół podstawowych, jednakże rzekome zamykanie szkół litewskich w Polsce zobrazował w taki sposób, którego celem było negatywne nastawienie słuchaczy wobec osób narodowości polskiej.
Przemówienie to ma charakter psychologiczny, jego celem jest wzbudzenie niezadowolenia z powodu sytuacji Litwinów w Polsce, dlatego stanowi podżeganie do waśni narodowościowych pomiędzy Litwinami i polską mniejszością na Litwie.
Dobrane w sposób tendencyjny dane o zamykanej szkole litewskiej w Polsce, o działalności organizacji rasistowskich i nazistowskich oraz wybuch powstania w Kłajpedzie kształtują negatywny stereotyp o podłożu narodowościowym oraz rodzą wrogie nastawienie wobec polskiej mniejszości.
Opisane powyżej prezentowanie myśli stanowi możliwe prowokowanie do konfliktów pomiędzy narodami. Przedstawione informacje można uznać za podżeganie do waśni narodowościowych, są one nacechowane ujemnie i stanowią podstawę do negatywnego nastawienia do polskiej mniejszości dopuszczając się jej utożsamiania z „nazistami” kłajpedzkimi.
Informacje te – zarówno merytorycznie, jak również pod względem formy (w sposób ukierunkowany prezentując interpretację zaszłości historycznych) – w każdej osobie narodowości litewskiej wzbudzają co najmniej niechęć wobec Polaków oraz podżegają do nienawiści.
Warto podkreślić, że pod kątem psychologicznym informacje przedstawione przez V. Landsbergisa były dobrane w sposób ukierunkowany i przedstawione w sposób zmierzający ku temu, by negatywne odczucia były kojarzone z Polakami. To z kolei może doprowadzić do zemsty, masowych zamieszek, tj. wydarzeń zakłócających harmonijny układ społeczeństwa oraz pokojową koegzystencję jej członków.
W oparciu o powyższe oraz na podstawie nagrania przemówienia V. Landsbergisa (w załączeniu) wnioskuję o wszczęcie postępowania przygotowawczego z tytułu czynu przestępczego popełnionego przez V. Landsbergisa o podłożu nacjonalistycznym, stanowiącym akt dyskryminacji, pogardę wobec Polaków oraz akt podżegania do waśni narodowościowych”.
Kresy24.pl
4 komentarzy
Marius
26 lutego 2013 o 12:29Mamy demokracje kazdy może mowic to co uwaza za słuszne.
xxx
27 lutego 2013 o 22:51Marius, zle rozumiesz demokracje. Czy jestes głupkiem?
Bronek
1 marca 2013 o 13:50Demokratia przewiduje odpowiedzialność za słowy i czyny, a nie rozwiązłość, bezczelność i agresję
ego
7 marca 2013 o 19:24idol Michnika et consortes