Drogi Użytkowniku,
w związku z obowiązywaniem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszej strony. Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Przejdź do serwisu") oświadczasz, że zapoznałeś się z treścią Polityki Prywatności i zgadzasz się na wskazane w wymienionym dokumencie działania.
6 komentarzy
Kateryna Lystvan
19 marca 2016 o 12:21Czy nie jest to Krywulski Wicentij (ojciec – Jan), 1883 r.ur?
Kateryna Lystvan
22 marca 2016 o 14:17O tym człowieku wiadomo, ze mieszkal we wsi Krosznia-Ukraińska (teraz to dzielnica Żytomierza), był murarzem (wlascicielem cegielni w 1938 roku już nie mógł być, oczywiscie). Był zaaresztowany 8 czerwca 1938 roku. Rozstrzelany 29 wrzesnia 1938 roku w Żytomierzu. Rehabilitowany w 1956 r.
Lenarda Szymczak
13 kwietnia 2016 o 13:10my grandfather Mikolaj Chmielewski, lived in village of Niwka (Nyvna) Zhitomirski Oblast, was taken by NKVD 17th December, 1937 and shot 1938, possibly buried at Bykownia (Katyn) as a civilian.
Lenarda Szymczak
16 kwietnia 2016 o 03:51A NEW PLACE TO LOOK FOR 'ZHITOMIRSKI’ DOCUMENTS – thank you to my friend – Danuta Lewczuk To trudna sprawa, bo większość dokumentów z tego rejonu zostało zniszczone przez bandy UPA , ale na podstawie umów część dokumentów i to z rejonów Żytomierza zostały przekazane do Archiwum Warszawskiego w dzielnicy Praga. Leonardo spróbuj do nich napisać adres na pewno znajdziesz na stronie Archiwach Warszawskich. Ja osobiście zwróciłam się drogą listowną do archiwum na Ukrainie chodziło mi o dokumenty kościelne urodzin, zgonów z rejonu Równego ale niestety nic się nie zachowało. Część dokumentów głownie księgi kościelne z rejonu Żytomierza znajduje się również w archiwum w Warszawie na ul. Długa.
It’s tricky, because most of the documents from the area has been devastated by UPA GANG, but based on some documents and agreements that the divisions zhytomyr were transferred to Warsaw archive in Prague. Leonardo try write to them address I’m sure you’ll find on the archives of Warsaw. I personally requested by post to the archive in Ukraine I meant church documents birth, deaths of equal but unfortunately nothing remained. Some papers mostly church book of zhytomyr is also in the archives in Warsaw for ul. A long one.
Pani Lenarda Szymczak Chmielewska
10 kwietnia 2018 o 16:18thank you for assistance, I have since found my grandfather Mikolaj (Nikolaj) Chmielewski on Ukrainian list of Repression X(Ch) published year 2016. It shows correct date of birth 1891, taken from Henrykowka (a German Village next to Niwka)on 12.12.1937 by Ukrainian USSR to be put on trail in January 1938 before NKVD, he was reported dead 1938. He was recorded as Ukrainian, Illiterate and his father name Bazyli. This is false. He was Polish Szlachta, Officer in Czara Kawaleria, had 7 years Gymnasium and spoke 5 languages including Latin. We know he was tortured before his death.
Tadeusz Krzywulski
1 listopada 2016 o 21:03Krzywulski Wincenty został aresztowany za przynależność do P.O.W ( Polska Organizacja Wojskowa ). Przewieziony do Kijowa gdzie był torturowany i przesłuchiwany. Skazany przez sowiecka trojkę na karę śmierci został wywieziony do Bykowni i tam zamordowany.
Był związany z cegielnią znajdującą się w Kroszni – w Kroszni też mieszkał, ale w systemie sowieckim nie mógł być jej właścicielem, pracował tam. Miał jeszcze brata ale ten nie pracował w cegielni.
po wojnie w Kroszni – obecnie Zytomierz został jego syn Stanisław, reszta rodziny wraz z żoną Wincentego Józefą z domu Pasiewicz wyjechała do polski i osiedliła się w Prusicach, Obornikach i Miliczu.