„Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie” – napisano we wstępie wystawy „Kryjówki. Architektura przetrwania”, która do zobaczenia jest w Narodowej Galerii Sztuki w Zachęcie.
Na wystawie prezentowane są dzieła sztuki Natalii Romik, która wykonała odlewy wybranych kryjówek z terenów Polski i Ukrainy, uzupełnione opisem i wzbogacone oryginalnymi eksponatami. Artystka dotarła do miejsc oddalonych od siebie, nawet o setki kilometrów. Udało się jej pokazać m.in. wejście do kryjówki w domu prywatnym w Żołkwi, czy wnętrze Jaskini Ozerna w dawnym województwie tarnopolskim. Podczas przeprowadzonych prac badawczych i artystycznych współpracowała m.in. z Centrum Miejskiej Historii Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie.
Wyjątkowe ujęcie tematu Zagłady przez Romik sprawi, że wystawa zainteresuje rzesze odbiorców, związanych nie tylko ze sztuką i historią. Ponadto dzięki tłumaczeniu opisów poszczególnych części wystawy na język ukraiński dotrze także do nowej grupy odbiorców.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!