Jak podkreślają historycy albo nasza znakomita pisarka Zofia Kossak, uczestnictwo Polaków w pierwszej wyprawie krzyżowej jest mało prawdopodobne. Generalnie, w zbrojnych wyprawach do Ziemi Świętej w obronie wiary w Chrystusa, Polacy nie odegrali żadnej większej roli. Istnieją jednak nieliczne lecz sporne często wzmianki o udziale Polaków w krucjatach Rycerzy Krzyża. Okazuje się, że rycerz z Polski mógł brać udział w odsieczy twierdzy Krak des Chevaliers – pisze Barbara Anna Hajjar w kolejnym odcinku swoich esejów i reportaży z podróży po Syrii.
Po raz pierwszy znajdujemy Polaków w II wyprawie krzyżowej w roku 1147, gdzie u boku króla rzymskiego Konrada III, historyk -dziejopisarz bizantyjski niejaki Jan Kinnamos wymienił jakiegoś nie określonego bliżej imieniem księcia polskiego (?). Według publikacji przedwojennej z roku 1928 i według badaczy historii mógł być to książę Władysław II , wygnany z kraju w roku 1146, przebywający u boku swego niemieckiego szwagra (?).
Nieco później do Ziemi Świętej udał się i przebywał tam w latach 1154 – 1155 Książę Henryk Sandomierski. Natomiast w roku 1163 zawitał do Jerozolimy inny nasz Rodak – pielgrzym z Polski , zagadkowy (?) możnowładca niejaki JAKSA Z MIECHOWA. Ten, jak twierdzą badacze historii, miał większe szansę być może na zdobycie laurów rycerskich, na przykład przy odsieczy słynnego już wówczas potężnego zamku – twierdzy KRAK DES CHEVALIERS, wysłanej przez pielgrzymów z zachodniej Europy.
Prawdopodobny jest więc ślad polski w tak ważnym wydarzeniu z historii wypraw krzyżowych jak odsiecz potężnego Kraku! I niech tak zostanie…. Poza tym możnowładca polski z Miechowa założył fundację dla sprowadzanych z Jerozolimy kanoników regularnych związanych z bazyliką Grobu Świętego – Bożogrobowcow z ośrodkiem właśnie w Miechowie. I im podarowanym.
To tylko tyle o udziale polskich rycerzy – możnowładców w krucjatach Rycerzy Krzyża, według badaczy, historyków polskich.
CDN
Ilustracja – Guillaume Rey, Wikimedia Commons, CC, Krak des Chevaliers w średniowieczu (wizualizacja)
1 komentarz
Sławek
11 czerwca 2019 o 10:33http://kronikihistoryczne.blogspot.com/2019/06/volumina-legum-o-prawach-przed-religia.html
Jak mamy sie czegokolwiek dowiedzieć jak tumany na uniwersytetach uczą sie ze sfałszowanej kroniki Długodza przez Londyn – Citi i niemców