Parlament Czarnogóry podczas burzliwej sesji przyjął ustawę o wspólnotach religijnych. Opozycja obawia się, że może ona pozbawić serbski kościół prawosławny jego własności.
Prawodawcy obecni w parlamencie we wczesnych godzinach 27 grudnia głosowali za ustawą 45-0, po tym jak członkowie opozycyjnego Frontu Demokratycznego (DF) oskarżyli szefa izby, przeklinając kolegów z większości i próbując zapobiec głosowaniu. Około 36 innych posłów zbojkotowało głosowanie, dając koalicji rządzącej możliwość przyjęcia ustawy po ponad ośmiu godzinach gorzkiej debaty. Wyglądało na to, że część protestujących reprezentantów została usunięta z budynku przez organy ścigania, ale nie było od razu jasne, czy zostali zatrzymani.
Wcześniej setki zwolenników pro-serbskiej opozycji wyszli na ulice stolicy, by zjednoczyć się przeciwko projektowi ustawy. Oddziały prewencji w hełmach umieściły metalowe bariery wzdłuż ulicy Podgoricy, aby uniemożliwić protestującym, w tym niektórym księżom, dotarcie do budynku parlamentu, w którym debatowano nad ustawą.
Protestujący sprzeciwiali się zawartemu w niej wymogowi by wspólnoty religijne musiały wykazywać dowód własności swojego stanu posiadania pochodzące sprzed 1918 roku – wtedy to Czarnogóra stała się częścią królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (które później przekształciło się w Królestwo Jugosławii). Serbski Kościół Ortodoksyjny twierdzi, że prawo pozbawi go własności, w tym dziesiątek średniowiecznych klasztorów i kościołów w związku z tym planuje złożyć skargę do organizacji międzynarodowych.
Władze Czarnogóry zaprzeczali, że kościół straci swoją własność. Premier Dusko Marković spotkał się z biskupem Amfilohije, szefem serbskiego Kościoła prawosławnego w Czarnogórze, próbując złagodzić napięcia. Kilka dni wcześniej Unia Europejska ostrzegła Czarnogórę, aby regulowała sprawy religijne „w sposób integracyjny” i zgodnie z międzynarodowymi i europejskimi standardami praw człowieka.
Prozachodni prezydent Czarnogóry oskarżył Serbski Kościół Prawosławny o promowanie pro-serbskiej polityki w tym kraju i dążenie do podważenia jego państwowości. Serbski Kościół Prawosławny jest dominującą organizacją religijną w Czarnogórze, kraju składającym się z 620 000 wyznawców prawosławia. Czarnogóra oddzieliła się od swojego większego sąsiada ponad dziesięć lat temu.
Rferl.org Oprac MK
Foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!