Cieszą się ukraińskie niezależne media: „Zaczął działać Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji, będzie finansował projekty dziennikarzy i ruchów politycznych w sąsiadujących z UE państwach autorytarnych oraz tych, które przechodzą transformację ustrojową”.
Ukraińska opozycja i niezależni dziennikarze są przekonani, że Ukraina pod rządami Wiktora Janukowycza nie jest państwem demokratycznym. Wierzą, że europejskie granty trafią również na Ukrainę, a ich adresatami będą nie tylko media i dziennikarze, ale również organizacje społeczne i partie polityczne.
Te nadzieje opierają na założeniu, że Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji ma służyć wspieraniu przemian demokratycznych w sąsiedztwie Unii Europejskiej i być adresowany m.in. do liderów ruchów demokratycznych, partii politycznych, opozycjonistów, blogerów, instytucji pozarządowych. Których i jak będą typowane? To pytania otwarte.
Inicjatywę powołania Funduszu zgłosił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po stłumieniu protestów społecznych po wyborach na Białorusi i na początku tzw. arabskiej wiosny. „Europie potrzeba nowej instytucji, która wspierałaby dążące do demokracji społeczeństwa i ich liderów” – uzasadniał wtedy Sikorski.
Dyrektorem wykonawczym funduszu będzie podsekretarz stanu w polskim MSZ – Jerzy Pomianowski, który w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pełnił funkcję dyrektora Partnerstwa dla Demokratycznego Rządzenia i odpowiadał za pomoc administracjom krajów zdestabilizowanych skutkami konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych.
Pomianowski jest związany z polskim MSZ od 1991 roku. Sprawował kolejno funkcje: wicedyrektora Departamentu Azji, Afryki, Australii i Oceanii oraz dyrektora tego departamentu. W latach 1997-2002 był ambasadorem w Japonii, a następnie stał na czele Komisji Zamówień Publicznych w Departamencie Promocji (2003-2004). W latach 2004-2005 przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu III Szczytu Rady Europy w Warszawie oraz kierował Międzynarodowym Komitetem Redagującym deklarację polityczną szczytu. W latach 2005-2006 był dyrektorem generalnym Służby Zagranicznej, a potem dyrektorem Departamentu Współpracy Rozwojowej i koordynatorem Polskiej Pomocy Zagranicznej.
Od 1 lipca 2011 roku jest podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za politykę pozaeuropejską i agendę demokratyzacyjną. W latach 2008–2011 pracował w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jako dyrektor Partnerstwa dla Demokratycznego Rządzenia, inicjatywy międzynarodowej (OECD/UNDP) wspierającej administracje publiczne krajów destabilizowanych skutkami konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!