Ambasadorowie USA i Unii Europejskiej zaapelowali do gruzińskich polityków, zarówno z partii rządzącej jak i opozycji, do podtrzymania i wdrożenia zawartej dwa miesiące temu ugody w sprawie reformy prawa wyborczego.
W oświadczeniu zachodni dyplomaci, którzy byli zaangażowania w proces wypracowywania ugody, stwierdzili, że jej celem jest „depolaryzacja” systemu politycznego Gruzji i „stworzenie lepszego środowiska” dla październikowych wyborów parlamentarnych. Wyrazili swoje zaniepokojenie brakiem obiecanych poprawek do konstytucji, które miały zagwarantować w pełni proporcjonalny system elekcyjny w 2020 roku. „Zauważamy, że porozumienie to składa się z dwóch części – jednej skoncentrowanej na systemie wyborczym, a drugiej na reagowaniu na pojawienie się politycznej ingerencji w system sądowy (…) wzywamy wszystkie strony do utrzymania litery i ducha obu części umowy w celu jej pomyślnego wdrożenia.” – możemy przeczytać we wspólnym oświadczeniu zachodnich dyplomatów.
Oświadczenie pojawia się po tym, jak marszałek gruzińskiego parlamentu Archil Talakvadze zaapelował do ambasadora USA Kelly Degnana, ambasadora Niemiec Huberta Knirscha i głównego dyplomaty UE Carla Hartzella o „obiektywną ocenę” roli każdego z sygnatariuszy w realizacji porozumienia.
Kwestią sporną jest protokół ustaleń podpisany 8 marca, w którym obie strony zgodziły się, że parlament będzie się składał ze 120 członków wybranych w proporcjonalnym systemie głosowania, zaś 30 członków zostanie wybranych w systemie większościowym – jednomandatowym. Ugoda mówi także, że próg wyborczy zostanie ustalony na poziomie 1 procent, a mechanizm ograniczenia oznacza, że żadna partia otrzymująca mniej niż 40 procent oddanych głosów nie będzie mogła otrzymać większości mandatów w parlamencie.
W obecnym systemie wyborczym kandydaci, którzy zajmą pierwsze miejsca w głosowaniach okręgowych, zajmują 73 ze 150 mandatów parlamentarnych. Pozostałe miejsca są rozdzielane proporcjonalnie całkowitej liczby głosów wygranych przez partię. System ten jest bardzo korzystny dla rządzącej partii – Gruzińskie Marzenie.
Rferl.org Oprac MK
Foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!