Podczas prac archeologicznych pod Nowogródkiem zostały wykopane fragmenty Monasteru Ławryszewskiego. Według archeologów, zarówno technologia jak materiał użyty do budowy klasztoru jest taki sam jak ten, z którego zbudowno zamek w Nowogródku.
Jak informuje gazeta Wieciernij Grodno, prace wykopaliskowe w rejonie Nowogródzkim trwały prawie dwa lata. W rezultacie, w pobliżu miejscowości Ławryszewo, na południowym brzegu klasztornego stawu, ekipa natrafiła na fundamenty świątyni pochodzącej z XVI wieku. Klasztor jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na terenie dzisiejszej Białorusi.
Według historyków, klasztor został zbudowany w połowie XIII wieku przez świętego prawosławnego Elizeusza. Zniszczony w XVI wieku, został ponownie odbudowany. Jednak pierwsza wojna światowa nie pozostawiła nawet śladów zabytkowych murów.
Prawdopodobnie na terenie świątyni znajdują się szczątki doczesne świętego prawosławnego. Jego relikwie stały się źródłem wielu cudownych uzdrowień. Znany jest przypadek pewnego mężczyzny opętanego przez złe moce, który przypadkowo dotknąwszy relikwii świętego został cudownie uleczony.
Jak głosi legenda, w 1505 r. Tatarzy po spustoszeniu okolic Nowogródka zbliżali się do Monasteru Ławryszewskiego. Dzięki wstawiennictwu świętego, najeźdźcy mieli ujrzeć plac klasztorny wypełniony przez liczne drużyny konne, co przestraszyło ich i spowodowało, że wycofali się i oszczędzili świątynię.
Prawdopodobnie to zdarzenie obwołane zostało jako cud, który stał się bezpośrednią przyczyną kanonizacji świętego w 1514 r. na soborze w Wilnie. W XVI wieku, podczas jednej z wojen pustoszących okolice Monasteru Ławryszewskiego relikwie świętego, w obawie przed zbezczeszczeniem, zakopano w ziemi.
Archeolodzy zapowiadają, że w następnym roku będą szukać wspólnej mogiły, w której być może znajduje się sarkofag z relikwiami św. Elizeusza.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!