Konsulat Generalny RP w Brześciu oraz redakcja magazynu Echa Polesia opracowała i wydała drukiem “Katalog Miejsc Pamięci Narodowej w obwodzie brzeskim”. Niestety, z przyczyn finansowych nakład “Katalogu” został drastycznie ograniczony, a Katalog trafił tylko do ściśle ograniczonego grona odbiorców. Mimo to, praca pozwoliła usystematyzować wiedzę na temat miejsc pamięci w obwodzie brzeskim, na Polesiu.
Dzięki tej wiedzy wypracowano priorytety oraz zaplanowano najpilniejsze zadania (część z których w roku bieżącym została już zrealizowana) mające na celu ratowanie zabytków i ich zachowanie dla przyszłych pokoleń Polaków. Ale nie tylko Polaków, bo także zamieszkujących te tereny Białorusinów oraz przedstawicieli innych narodowości, z którymi nasi przodkowie wspólnie tworzyli historię tego kraju.
W celu dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców, popularyzacji tematu, ale co najważniejsze – dla ułatwienia każdej zainteresowanej osobie odszukania i dotarcia do każdego konkretnego miejsca pamięci, w ramach realizacji projektu “Strażnicy Pamięci” redaktor Ech Polesia, opiekun miejsc pamięci narodowej Eugeniusz Lickiewicz opracował w oparciu o “Katalog” oraz aktualne mapy drogowe obwodu brzeskiego – “Mapy polskich miejsc pamięci narodowej w obwodzie brzeskim”. Dlatego też pierwotny układ tematyczno-chronologiczny “Katalogu” został zmieniony i dla lepszej wizualizacji oraz ułatwienia z korzystania, zastosowano podczas tworzenia “Map” aktualny podział administracyjno-terytorialny obwodu brzeskiego.
Poniżej prezentujemy fragment “Mapy miejsc pamięci narodowej” na przykładzie jednego rejonu administracyjnego. Całość pracy w wersji pdf już niebawem.
Pamięć o naszych bohaterach narodowych, poczynając od Konfederatów Barskich i Powstańców kościuszkowskich, Powstańców listopadowych i styczniowych, o Legionistach J.Piłsudskiego i Żołnierzach Wojska Polskiego, którzy wywalczyli Polsce niepodległość, o tej niepodległości bronili w 1920 roku, a także w roku 1939 oraz podczas II Wojny Światowej, o Żołnierzach Wyklętych, którzy nie złożyli broni, nie godząc się na nową okupację radziecką – wydaje się być aktualna i ważna podczas świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bowiem oprócz Niepodległości, bohaterowie ci pozostawili po sobie współczesnym olbrzymi spadek duchowy, dając też przykład bezinteresownego służenia i miłości Ojczyzny. Cześć ich pamięci!
REJON BARANOWICKI (барановичский район)
Eugeniusz Lickiewicz
Więcej informacji na ten temat Katalogu znajdziecie Państwo na witrynie Polesie.org.
1 komentarz
tomasz
16 listopada 2018 o 20:44Gdzie nabyć?