Jest reakcja marszałka Karczewskiego na represje białoruskiego reżimu

27 marca 2017

„Wystosowałem list do swojego białoruskiego odpowiednika, szefa Rady Republiki Michaiła Miasnikowicza, w którym z głębokim niepokojem przyjąłem to, co dzieje się na Białorusi, że są łamane ” – powiedział w poniedziałek Senatu Stanisław .

W związku z sytuacją  na Białorusi marszałek Senatu Stanisław Karczewski wystosował pismo datowane na 27 marca, do przewodniczącego  Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi Michaiła Miasnikowicza następującej treści:


„Z głębokim niepokojem przyjąłem informacje o gwałtownej reakcji białoruskich władz na przebieg protestów społecznych na Białorusi. W mojej ocenie brutalne tłumienie pokojowych demonstracji jest łamaniem prawa społeczeństwa białoruskiego do wolności zgromadzeń oraz wyrażania sprzeciwu wobec polityki, prowadzonej przez władzę.

Tylko respektowanie podstawowych praw człowieka i poszanowanie swobód obywatelskich, stanowiących fundament, na którym pragnie budować relacje z Białorusią, umożliwią normalizację naszych stosunków.


Apeluję zatem o zaprzestanie stosowania przemocy przez służby porządkowe i o natychmiastowe aresztowanych” – napisał marszałek.

Marszałek Senatu RP Karczewski poinformował media o rozpoczynającym się dziś w Senacie dwudniowym zgromadzeniu parlamentarnym Polska-Litwa-Ukraina, w którym wezmą udział przewodniczący oraz delegacje deputowanych z tych krajów.

„Będziemy rozmawiać także o Białorusi. (…) Te wydarzenia, które mają tam miejsce, spowodowały też, że wystosowałem list do swojego białoruskiego odpowiednika Michaiła Miasnikowicza, w którym z głębokim niepokojem przyjąłem to, co dzieje się na Białorusi, że są łamane prawa człowieka, że nie są respektowane prawa człowieka ani warunki umożliwiające protestowanie obywateli, wyrażanie swoich opinii na temat rządu, na temat tego, co się dzieje na Białorusi – cytuje wypowiedź Karczewskiego Polska Agencja Prasowa.

Na zdjęciu marszałek Senatu RP ze swoim białoruskim odpowiednikiem, podczas wizyty w Mińsku.

Kresy24.pl/.gov.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Jest reakcja marszałka Karczewskiego na represje białoruskiego reżimu

 1. prawy Odpowiedz

  27 marca 2017 w 15:44

  Obrzydzanie już mu się znudziło ?
  Aktywistą zostać chce?

  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/komu-marszalek-karczewski-chce-obrzydzic-polske

 2. SyøTroll Odpowiedz

  28 marca 2017 w 08:35

  Błąd powinniśmy ich pouczać nie tylko wtedy gdy łamane są prawa człowieka „proeuropejskiej opozycji”, ale nawet wtedy, gdy chodzi o prawa „rusko-pokojowców”. Poza tym Białoruś nie twierdzi że jest krajem demokratycznym według europejskich standardów, w odróżnieniu od Polski, w której również sporadycznie dochodzi do brutalnego tłumienia pokojowych manifestacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *