Jedyny Fundusz w Rosji i jego współpraca z Rosnieftem

19 czerwca 2018

Fundusz Narodowego Rozwoju Intelektualnego, afiliowany przy Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. Łomonosowa i występujący tam pod nazwą „Innopraktyka” podpisał kontrakt z kampanią naftową „” na „opracowanie technologii oceny właściwości kolektorów przy pomocy dużego spektrum danych”.

Kolektory roponośne to warstwy skał mogące wchłaniać, zatrzymywać bądź przepuszczać ropę naftową w zależności od różnic ciśnienia.


Przedstawiciel „Rosnieftu” wyjaśnił, że wybór padł na Fundusz, tylko z tego powodu, że jest ona jedynym podmiotem zdolnym do wykonania tej pracy. Taka jest praktyka firmy i jest ona jak najbardziej sensowna.

Zgodnie z kontraktem „Innopraktyka” powinna zakończyć prace do 28 grudnia 2019 roku, za co zainkasuje 354,7 miliona rubli. Zaliczka wypłacona w dwa tygodnie po podpisaniu umowy wyniosła 106,4 miliona rubli.


Według danych w systemie SPARK, który zajmuje się szeroko pojętą informacją gospodarczą, „Rosnieft” zawarł w roku 2017  pięć kontraktów z Funduszem Rozwoju Intelektualnego na łączną kwotę 258,45 milionów rubli. Natomiast Arktyczne Centrum Nauki, które nazwać można „córką” Funduszu, podpisało w latach 2015-17 umowy na łączną sumę 600 milionów rubli.

Kluczowe jest tu właśnie słowo „córka”, bowiem Funduszem kieruje Jekaterina Tichonowa, która zdaniem Agencji Reutera jest córką Włodzimierza Putina. Prezydent nigdy jednak publicznie nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tej informacji.

Adam Bukowski

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *