22 lipca po raz pierwszy odbyło się Święto Mejszagoły. Według podań, to jedna z najdawniejszych litewskich osad. Dziś – silny ośrodek polskości i miejsce wieloletniej pracy duszpasterskiej śp. Ks. Prałata Obrembskiego, duchowego Pasterza wielu pokoleń Polaków mieszkających na Litwie.
W 1365 roku Mejszagoła została zniszczona najazdem krzyżackim. Podczas kolejnego najazdu (1390) Krzyżacy spalili należący niegdyś do księcia Olgierda zamek.
W XIV wieku Mejszagoła była już sporym miasteczkiem. W 1387 z fundacji Władysława Jagiełły, na pamiątkę przyjęcia religii katolickiej, został tu zbudowany jeden z siedmiu pierwszych na Litwie kościołów.
W 1528 była wspominana jako miasto z 39. krczmami i dużym rynkiem. Wkrótce otrzymała przywileje miasta handlowego. Była następnie dzierżawiona przez królową Bonę.
W XVIw. pożary zniszczyły mejszagolski kościół, odbudowany później przez króla Zygmunta II Augusta. W 1760 powstał też nowy, drewniany, zbudowany przez ks. Bejnarta, a odnowiony w 1865 przez ks. Urbanowicza. W 1862, na miejscu kilku wcześniejszych, powstał Kościół Wniebowzięcia NMP.
W 1771 Mejszagoła była starostwem niegrodowym, dzierżawił ją starosta wiłkomierski Eperyesz.
W 1792 miasteczku nadano prawa magdeburskie i herb – wizerunek św. Antoniego z Dzieciątkiem na ręku.
Następnie Mejszagoła była własnością Wołowiczów (powstała tu wtedy działająca do dziś szkoła), a od 1802 do II wojny światowej należała do rodziny Houwaltów, przed których dworkiem otwarto tegoroczne święto Mejszagoły. W dworku, którego ostatnim właścicielem był Jerzy Houwalt – oficer w Powstaniu Warszawskim, major AK, mają w przyszłości powstać sale ekspozycyjne i edukacyjne, sale rzemiosła „żywego”, a wokół – teren rekreacyjny.
W przyszłym roku Święto Mejszagoły planowane jest 13 czerwca, w dniu św. Antoniego, który jest patronem miasteczka.
Czytaj również: „Cegiełki na pomnik Ks. Prałata” http://kresy24.pl/12027/cegielki-na-pomnik-ks-pralata/
Kresy24.pl
Fot. (Wikipedia): Organizacja patriotyczna młodzieży polskiej w Mejszagole 1927 r.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!