W sobotę 15 czerwca, historyczne Górne Miasto w Mińsku przez niemal cały dzień do późnych godzin wieczornych gościło artystów z Polski. Festiwal kultury polskiej w Mińsku, pod patronatem władz miasta został przygotowany i zrealizowany przez Instytut Polski i Ambasadę RP w Mińsku rozpoczął się o 13.00, kiedy to ze sceny na Plac Wolności przybyłych mińszczan powitał: wicemer Arciom Curan, ambasador Artur Michalski i wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos.
Relację z tego wydarzenia opatrzoną sporą ilością zdjęć zamieściła na swojej stronie internetowej ambasada RP w Mińsku.
Wcześniej spod galerii Michaiła Sawickiego wyruszył wesoły pochód Lajkonika, któremu zgodnie z XIII-wieczną tradycją towarzyszyła kolorowa świta. Dzień Polski był niepowtarzalną okazją dla mieszkańców Mińska do zapoznania z się historią, kulturą i atrakcjami turystycznymi Polski, zwłaszcza w przygranicznych regionach Podlasia i województwa lubelskiego, którzy prezentowali swoją ofertę w namiotach ustawionych na Placu Wolności. Swoje stoisko miał też Instytut Polski i Polska Organizacji Turystycznej. Nieco dalej w uliczkach historycznej części stolicy Białorusi pod białymi namiotami „strefy językowo-edukacyjnej” można było dostać polską książkę oraz dowiedzieć się na temat możliwości nauki języka polskiego w Mińsku.
Na scenie obok sali koncertowej niemal bez przerwy grała muzyka. Południowy blok koncertowy wypełniły m.in. zespoły Polaków na Białorusi takie jak „Karolinka” i „Białe Skrzydła”. Była też muzyka Czesława Niemiena w wykonaniu artystów ze Szczuczyna. Wieczorną cześć koncertową rozpoczął program poświęcony 200-leciu urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej Opery Narodowej, który urodził w miejscowości oddalonej o 50 kilometrów od Mińska. Na scenie przy ustawionej przy historycznym kościele, do którego uczęszczał mieszkając w Mińsku, niedaleko gimnazjum, w którym zaczynał swoją edukację zaprezentowali się muzycy z orkiestry „Capella Academia”, Państwowego Chóru Kameralnego Republiki Białoruś oraz soliści białoruskiego Teatru Wielkiego pod kierownictwem artystycznym i batutą Aleksjeja Frołowa.
Podczas, gdy na scenie występowali muzycy, mieszkańcy Mińska mogli podziwiać na skwerze, tuż obok pomnika Stanisława Moniuszki i Wincentego Dunin-Marcinkiewicza wystawę pt. „Polska – czekamy na Was” przygotowaną przez moskiewskie biuro Polskiej Organizacji Turystycznej, a na uliczkach Górnego Miasta wystawę na temat działalności Polskiej Pomocy MSZ RP oraz 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. W galerii pod Pałacem Republiki, otwarto tego dnia wystawę pt. „Sport w polskim plakacie” ze zbiorów Dydo Poster Collection. Wystawa będzie prezentowana do końca czerwca i będzie towarzyszyć II Europejskim Igrzyskom Europejskim.
Na scenie, w strefie Instytutu Polskiego umieszczonej na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego odbyło się spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim, którego książki cieszą się ogromna popularności Białorusi. Janusz Wiśniewski zaskakiwał słuchaczy znajomością języka oraz żartami i anegdotami związanymi z jego pracą i twórczością.
Kolejną atrakcją wieczoru był spektakl „Serce Don Juana ” w wykonaniu ulicznego teatru „Scena Kalejdoskop” z Krakowa, którego aktorzy wcześniej pod scena główną i w strefie Instytutu Polskiego na prezentowali program dla najmłodszych widzów, dla których białoruskie producent zabawek „Polesie” przygotował specjalna strefę zabaw.
wiazdą wieczoru był zespół „Golden Life”, którego koncert na Placu Wolności w białoruskiej stolicy stał się kulminacją obchodów Dnia Polski w Mińsku. Przyciągnął on tysiące widzów, którzy bawili się w takt kultowych polskich przebojów takich jaki „Oprócz błękitnego nieba”.
Kresy24.pl za minsk.msz.gov.pl
1 komentarz
Przemek
18 czerwca 2019 o 15:46Tak właśnie należy robić dobry klimat wokół Polski ,kultury dobry Piar to w przyszłości zaprocentuje