IPN zwrócił się o pomoc prawną do Białorusi ws. Operacji Polskiej NKWD

13 czerwca 2018

„Operacja polska” z czasów Wielkiego Terroru w Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, to bez wątpienia  największa o znamionach ludobójstwa w historii Europy XX wieku. Teraz powstaje lista ofiar, a także baza nazwisk sprawców m.in. funkcjonariuszy sowieckich organów bezpieczeństwa w niej uczestniczących.

Dzisiejsza Rzeczpospolita donosi, że prokurator z w Szczecinie Robert Osiński prowadzi w sprawie operacji sowieckich służb przeciwko Polakom zamieszkującym . Gazeta przypomina, że od 15 sierpnia 1937 r. do 15 listopada 1938 sowieckiej bezpieki zamordowali 111 091, i uwięzili 28 744 Polaków zamieszkałych na terenach, które po trakcie ryskim w 1921 r. pozostały poza granicami (na terytorium ZSRR).  Zostali oni oskarżeni o na rzecz Polski.


Jak informuje gazeta, skierowała wniosek o pomoc prawną do Białorusi, Federacji Rosyjskiej  i na Ukrainę. „Przede wszystkim są to prośby o materiały archiwalne dotyczące Operacji Polskiej na terenie ówczesnych Republik ZSRR, prośby o przesłuchania ustalonych świadków (dotyczy to tylko Ukrainy) i o informacje na temat pokrzywdzonych i funkcjonariuszy NKWD. Planowane są wnioski również do innych krajów, w tym byłych republik ZSRR” – powiedział „Rz” Robert Osiński.

Dlaczego szef białoruskiego MSW paraduje w mundurze NKWD?


więcej przeczytasz tu.

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź IPN zwrócił się o pomoc prawną do Białorusi ws. Operacji Polskiej NKWD

  1. koza Odpowiedz

    13 czerwca 2018 w 12:36

    Już widzę jak Rosja odpowie na takie pisma z Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *