Po trwających ponad 4 godziny rozmowach Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, rosyjski prezydent poinformował media, że negocjacje poświęcone były pogłębianiu integracji między oboma krajami – uzgodniono 28 programów integracyjnych, tzw. „map drogowych”. Teraz mają one zostać zatwierdzone na posiedzeniu Rady Najwyższej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, które odbędzie się do końca 2021 roku.
Przywódcy ogłosili, że państwa przechodzą na jednolitą politykę przemysłową. Jak zaznaczył Władimir Putin, strony osiągnęły porozumienia w sprawie wspólnej polityki makroekonomicznej, integracji systemów płatniczych, wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa informacji, ceł, podatków, energetyki i innych dziedzin.
Ogłoszono, że dokumenty o wspólnych rynkach energetycznych Rosji i Białorusi zostaną podpisane 1 grudnia 2023 roku.
Aleksander Łukaszenka nie wykluczył możliwości powrotu do kwestii wspólnej waluty obu krajów. Świadczy o tym fakt, że na końcowej konferencji prasowej to właśnie on poruszył tę kwestię, choć w sumie takie podejście jest korzystniejsze dla Moskwy niż dla Mińska.
Putin powiedział, że jest za wcześnie, aby dyskutować o wspólnej walucie, ponieważ najpierw musi zostać uzgodniona polityka makroekonomiczna. W tym samym bloku rozmów omawiano również ceny rosyjskiego gazu dla Białorusi. Efekt – jego koszt w 2022 r. pozostanie na poziomie z 2021 r. i nie będzie waloryzowany nawet o poziom inflacji. Putin wyjaśnił, że Mińsk płaci obecnie 128,5 USD za 1 tys. m sześc. gazu. Prezydent Rosji zaznaczył, że na rynku europejskim cena ta wynosi 650 USD.
Rozmawiano również o ogólnej polityce obronnej, zniesieniu ograniczeń w podróżach lotniczych i kredytach dla Białorusi. Łukaszenka oświadczył podczas konferencji prasowej, że Białoruś nie potrzebuje nowych pożyczek od Federacji Rosyjskiej. Do końca 2022 roku wyniosą one około 640 mln dolarów a nie jak spekulowano – 3 mld.
Ponadto Putin potwierdził, że zamierza odwiedzić Mińsk, a także wyraził pogląd, że kraje są na dobrej drodze, a Moskwa i Mińsk mogą się jeszcze bardziej zbliżyć, „jeśli zajdzie taka potrzeba”.
oprac. ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!