Informacja dla kibiców udających się na Mundial

7 czerwca 2018

Z racji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji RP przygotowało poradnik dla polskich obywateli udających się na .

Przygotowany poradnik zawiera praktyczne informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa, warunków wjazdu i pobytu w Federacji Rosyjskiej czy zachowania się w typowej sytuacji losowej (np. utrata dokumentu tożsamości). Interaktywna broszura, którą można łatwo odczytać za pomocą urządzeń mobilnych, zawiera także dane teleadresowe polskich urzędów konsularnych działających w Federacji Rosyjskiej, w tym Mobilnych Punktów Konsularnych w Kazaniu i Wołgogradzie otwartych specjalnie na czas trwania Mundialu.

Poradnik znajduje się tutaj

W związku z podpisaniem w dniu 29.05.2018 r. Porozumienia pomiędzy Białorusią a Rosją dot. niektórych zmian, związanych z wjazdem cudzoziemców oraz bezpaństwowców na międzynarodowe imprezy sportowe, informujemy, że na terytorium RB i FR został wprowadzony w okresie od 4 czerwca 2018 roku do 25 lipca 2018 r. dla kibiców.


W związku z podpisaniem w dniu 29.05.2018 r. Porozumienia pomiędzy Rządem Republiki Białorusi (RB) a Rządem Federacji Rosyjskiej (FR) dot. niektórych zmian, związanych z wjazdem cudzoziemców oraz bezpaństwowców na międzynarodowe imprezy sportowe, informujemy, że na terytorium RB i FR został wprowadzony ruch bezwizowy w okresie od 4 czerwca 2018 roku do 25 lipca 2018 r. dla kibiców – obywateli państw trzecich i bezpaństwowców posiadających ważny zagraniczny, FUN-ID oraz bilet na mecze piłkarskie w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej FIFA 2018 w Rosji – udających się do FR na piłkarskie . Ww. będą uprawniać ich posiadacza do wielokrotnego wjazdu i wyjazdu na/z terytorium RB i FR bez konieczności uzyskania tranzytowej lub   pobytowej (osoby podróżujące przez terytorium RB do FR są zobligowane do wypełnienia kartki migracyjnej na granicy białoruskiej – http://gpk.gov.by/maps/pravila-peresecheniya-granicy/index.php).

W ramach uczestnictwa w piłkarskich Mistrzostwach Świata w Rosji, wjazd do FR może nastąpić od północy 4 czerwca 2018 r. do 15 lipca 2018 r. godz.: 23:59. Pobyt na terytorium FR może trwać w okresie od 4 czerwca 2018 r. godz.: 00:00 do 25 lipca 2018 r. godz.: 23:59.


http://pravo.by/novosti/obshchestvenno-politicheskie-i-v-oblasti-prava/2018/may/29098/?sphrase_id=637368.

W celu wjazdu na terytorium Republiki Białorusi kibic powinien posiadać (http://poland.mfa.gov.by/pl/embassy/news/df86448bbe3bfeee.html):

– ważny paszport (paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące po ukończeniu okresu bezwizowego trybu wjazdu oraz koniecznie zawierać czyste strony),

– personalną kartę widza („paszport kibica – FAN ID”) lub jej elektroniczną kopię,

– ubezpieczenie zdrowotne,

– środki płatnicze (co najmniej 49,00 BYN /ok. 21,00 EUR/ na każdy dzień pobytu).

Lądowe przejścia graniczne pomiędzy RB a FR dla kibiców – obywateli państw trzecich i bezpaństwowców posiadających ważny paszport zagraniczny, FUN-ID oraz bilet na mecze piłkarskie w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej FIFA 2018 w Rosji, w okresie od 4 czerwca 2018 roku do 25 lipca 2018 r.:

Drogowe przejścia graniczne RB-FR:

Redki (obwód witebski) / Krasnaja Gorka (obwód smoleński) – trasa M-1 -

Jezieryszcze (obwód witebski)  / Niewiel (obwód pskowskij) – trasa M-8/E 95)

Seliszcze () / Nowozybków (obwód briański) – trasa M-10/A-240 -

Kolejowe przejścia graniczne RB-FR:

Jezieryszcze (obwód witebski)  / Niewiel (obwód pskowskij) -Psków

Osinowka (obwód witebski)  /  (obwód smoleński) Mińsk-

Zakopytje (obwód homelski) / Zlynka (obwód briański) Homel-Briańsk

lub przez lotnisko „Lotnisko Narodowe „Mińsk”.

środków transportu, którzy wykonują przewozy osób, posiadających „paszport kibica” (FAN ID), również mają prawo do przekroczenia granicy białorusko-rosyjskiej na podstawie ważnych białoruskich i rosyjskich wiz lub innych zezwoleń na wjazd i pobyt na Białorusi i w Rosji, lub bez nich, jeżeli zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi RB i FR dla tych osób przewidziany jest wjazd bezwizowy.

Obywateli państw trzecich, w tym obywateli polskich, którzy nie posiadają FUN-ID oraz biletu na mecze piłkarskie w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej FIFA 2018 w Rosji, w związku ze stanowiskiem strony rosyjskiej, dotyczącym nieuregulowanego statusu prawnego lądowych przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi, nadal obowiązuje zakaz przekraczania lądowej granicy białorusko-rosyjskiej (w obydwu kierunkach) http://moskwa.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/kontrola_graniczna/.

W porcie lotniczym „Lotnisko Narodowe „Mińsk” istnieje możliwość bezwizowego tranzytu. Taki jest możliwy dla pasażerów, którzy mają ważne wjazdowe dokumenty do kraju docelowego, bilety lotnicze z potwierdzonym terminem odlotu z portu lotniczego „Mińsk” i których termin pobytu w porcie lotniczym w Mińsku nie będzie przekraczał 24 godziny (http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/strefa_lotnisko/).

Na stronie internetowej Lotniska Narodowego „Mińsk”, dostępna jest instrukcja dla pasażerów udających się do Federacji Rosyjskiej tranzytem przez lotnisko w Mińsku.

http://airport.by/en/Instruction-t-1 (wersja w j. angielskim)

http://airport.by/transit-procedure1 (wersja w j. rosyjskim)

Informacje dot. przejść granicznych Republiki Białorusi dostępne są na stronie internetowej http://gpk.gov.by/maps/punkty-propuska/ .

posiadające więcej niż 8 miejsc przeznaczonych dla pasażerów, wjeżdżające do Federacji Rosyjskiej muszą być wyposażone w system nawigacji satelitarnej „GLONASS” (http://pravo.by/novosti/obshchestvenno-politicheskie-i-v-oblasti-prava/2018/may/29059/.

Kresy24/.pl za minsk..gov.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *