Edukacją szkolną w językach obcych na Ukrainie jest objętych około 10 proc. uczniów. Uczą się w 5 szkołach (w tym czterech średnich) z językiem polskim, 176 z węgierskim i około 200 z rumuńskim.
Jest też kilka szkół mołdawskich, jedna słowacka, a obecnie powstają szkoły krymskotatarskie – poinformował kilka dni temu zastępca ministra edukacji Ukrainy Paweł Chobzej cytowany przez Ukraińską Prawdę w związku z uchwaleniem przez ukraiński parlament nowej ustawy o edukacji.
Zgodnie z przyjętą przez Rade Najwyższą ustawą, edukacja w szkołach średnich i wyższych na Ukrainie będzie odbywać się docelowo tylko w języku ukraińskim. Zaniepokojenie tym pomysłem wyraziły resorty m.in. spraw zagranicznych Rumunii, Węgier i Polski, a Rada Europy poinformowała, że czeka na ostateczny kształt dokumentu od ukraińskich władz w celu przekazania go ekspertom, którzy przeanalizują zapisy ustawy i ich zgodność ze zobowiązaniami przyjętymi przez Ukrainę.
Ostateczny kształt ukraińskiej reformy edukacyjnej nie jest jeszcze znany, natomiast premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że zalecił swoim dwóm ministrom: spraw zagranicznych i edukacji, „zorganizowanie spotkania z ambasadorami krajów UE w celu wyjaśnienia im szczegółów”. Jak zapowiadają tamtejsze media za zapowiedzią wiceszefa MSZ Wadima Prystajko, spotkanie ma się odbyć jutro (piątek, 15 września) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy i będzie w nim uczestniczyć „więcej niż pięciu ambasadorów”.
Informując o zaleceniu w sprawie zorganizowania spotkania z ambasadorami, Wołodymyr Hrojsman podkreślił, że „Ukraina to bardzo tolerancyjny kraj, przywiązany do wartości demokratycznych” i wypełnia wszystkie międzynarodowe zobowiązania w zakresie języków mniejszości, „jednak należy pamiętać, że ma swój język, który powinien być stosowany na terenie całego państwa”, a nowa ustawa zapewnienia „dostęp do języków mniejszości narodowych” i „daje nowe możliwości rozwoju języka ojczystego”.
Premier Hrojsman oczekuje zastosowania zasady wzajemności w ustawach Polski, Węgier, Rumunii?
Kresy24.pl/zik.ua, Ukraińska Prawda, UNN (HHG)
2 komentarzy
Wołyń1943
14 września 2017 o 14:53Mam głęboką nadzieję, że nasze władze, tak ochoczo wypełniające wszelkie żądania (już nawet nie prośby) strony ukraińskiej, spełnią i to „oczekiwanie” premiera Hrojsmana i ze szkół ukraińskich w Polsce zniknie nauczanie w języku ukraińskim, a pozostanie jedynie możliwość fakultatywnej nauki tego języka po godzinach.
observer48
15 września 2017 o 09:57Dokładnie! Najwyższy czas!