Za główne obiekty historyczne Grodna uważa się dwa zamki – Stary i Nowy. Przynajmniej tak sądzi większość historyków i znawców Grodna. Tymczasem białoruscy historycy wysnuli teorię, że był jeszcze trzeci zamek, który runął razem ze skarpą i zniknął na zawsze w nurtach Niemna- pisze portal „Wieciernij Grodno”.
Podczas konferencji poświęconej królowi Stefanowi Batoremu, dyrektor grodzieńkiego muzeum historyczno – naukowego Jurij Kiturko podzielił się swoją hipotezą, że według niego polski król w 1580 roku wcale nie przebudował Górnego zamku, zbudowanego w 1398 roku przez Witolda, ale pobudował obok niego nowy, w stylu renesansowym.
Według Kiturki zamek Witolda usytuowany był na skarpie, a podczas jej obsunięcia runął w nurty Niemna, dlatego jego szczątki się nie zachowały. Jako dowód swojej hipotezy, historyk odwołuje się do wywodu logicznego: „po co burzyć, kiedy można zachować stary i wybudować jeszcze jeden, nowy” – powiedział Kiturko.
Pracownik naukowy Państwowego Instytutu Szkolnictwa Wyższego Nikołaj Wołkow poparł tę alternatywną wizję tłumacząc, że zamek Stefana Batorego pełnił funkcje reprezentacyjną, a zamek Witolda obronną.
Swoje wnioski uczeni opierają na podstawie znanych w środowiskach naukowych rycin z 1568 i 1600 roku odzwierciedlających zabudowę miasta w tamtych czasach.
Na rycinach jest jeszcze jeden zagadkowy obiekt, który uważany jest powszechnie za cerkiew św. Borysa i Gleba w Kołoży. Jednak ogromny rozmiar budynku na rycinie, a przede wszystkim fakt, że znajduje się on na lewym, a nie na prawym brzegu Niemna, gdzie w rzeczywistości leży Kołoża, nasuwa historykom inne wnioski. Ich zdaniem w czasach Stefana Batorego mógł znajdować się tam kompleks klasztorny: prawosławny lub katolicki. Ale utożsamianie go z katolickim klasztorem Franciszkanów uznali za błędny trop, ponieważ ten pojawił się dopiero w następnym stuleciu. Naukowcy doszli więc do wniosku, że niezidentyfikowany obiekt kultu religijnego po prostu nie przetrwał do czasów współczesnych.
Stefan Batory, który w trakcie wojen z Moskwą w latach 1576-1582 uczynił z zamku swoją główną rezydencję, sprawił, że Grodno stało się miastem królewskim. Ale król uczynił też wiele dla gospodarki i edukacji. O jego charakterze świadczy fakt, że nadawał tytuły szlacheckie nie tylko za zasługi na polach bitewnych, ale również za sumienną pracę na rzecz społeczeństwa. Białorusini nazywali wielkiego króla Sciapanem Baturą – mówił podczas konferencji historyk Aleg trusow.
Stary Zamek został zbudowany jako drewniany obiekt obronny przez książąt ruskich w XI wieku. W XIV wieku, na tym samym miejscu książę Witold zbudował murowany gotycki zamek z pięcioma basztami – drewniana konstrukcja spłonęła. W XVI wieku za czasów Stefana Batorego, zamek przebudowany w stylu renesansu. Później jeszcze kilka razy zamek był niszczony i odbudowywany, ale po III wojnie północnej zniszczony przez wojska szwedzkie, nie odzyskał już dawnej świetności, w związku z tym król August III Sas na potrzeby reprezentacyjne wybudował na sąsiednim wzgórzu Nowy Zamek.
Kresy24.pl za „Wieciernij Grodno”
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!