Unia Europejska zwróciła uwagę gruzińskim władzom na szereg niedociągnięć jakie pojawiły się w ustawie o sądach powszechnych dotyczących zmian procedur wyboru sędziów Sądu Najwyższego.
W opublikowanym oświadczeniu, które rozpowszechnił przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Nabil Massrali, podkreślono, że ponowne rozpatrzenie procedur jest jednym z warunków przyznania Gruzji funduszy: drugiej transzy o wysokości około 60 mln euro, przydzielonej na październik 2021 roku.
– Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę zmiany ram prawnych dla procesu selekcji, ale jednocześnie rozczarowuje fakt, że parlament gruziński przygotował i przyjął te poprawki pośpiesznie i bez kompleksowych konsultacji. Żałujemy, że Gruzja w pośpiechu wprowadziła zmiany do przepisów, bez terminowego wniosku lub ostatecznej opinii Komisji Weneckiej – możemy przeczytać w oświadczeniu.
Unia Europejska apeluje do władz Gruzji, aby zwróciły się jak najszybciej do Komisji Weneckiej, czy przyjęte zmiany są zgodne z zaleceniami organu doradczego Rady Europy.
– Konieczne jest, aby Sąd Najwyższy, sąd wyższej instancji Gruzji, składał się z sędziów, których kompetencje zawodowe i uczciwość są na najwyższym poziomie – czytamy w oświadczeniu.
1 kwietnia parlament gruziński przegłosował zmiany w ustawie o sądach powszechnych, które przewidują nowe procedury wyboru sędziów Sądu Najwyższego.
Oprac. DJK, ekhokavkaza.com
Fot. Sang Hyuan Cho, pixabay.com
Dodaj komentarz