Większość partii opozycyjnych w Gruzji odmawia podpisania obecnej wersji porozumienia przygotowanego przez wysłannika UE Christian Danielssona; porozumienia, które ma na celu wyjście z kryzysu politycznego.
Porozumienie stworzone przez Danielssona 31 marca zakłada systemowe reformy wyborcze i zmiany w sferze wymiaru sprawiedliwości, na które początkowo nie zgodziła się żadna ze stron. Po upływie kilkunastu dni zdanie zmieniła partia rządząca Gruzińskie Marzenie, lecz opozycja została przy swoim stanowisku.
Czy znikną podziały w Gruzji? Gruzińskie Marzenie podpisuje porozumienie
Największa partia opozycyjna: Zjednoczony Ruch Narodowy zapowiedziała, że nie podpisze dokumentu, dopóki ten nie będzie zawierał punktów dotyczących uwolnienia z więzienia szefa ich partii: Niki Melii i współwłaściciela kanału telewizyjnego Gieorgija Rurua. Politycy uważają ich za więźniów politycznych. Jednocześnie Zjednoczony Ruch Narodowy domaga się w tekście porozumienia załączenia punktu dotyczącego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Z kolei partia rządząca Gruzińskie Marzenie, jak zapowiedziała zgodzi się na omówienie kwestii przeprowadzenia przedterminowych wyborów, jeśli w wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią 2021 roku, zdobędzie mniej niż 40 procent głosów.
Oprac. DJK, ekhokavkaza.com
Fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!