
Fot: sierż. Konrad Karwacki. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku
Od północy rozpoczęły się tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą, które będą prowadzone przez 30 dni – do 5 sierpnia. Jak podaje MSWiA, zostały wprowadzone w celu walki z nielegalną migracją, przestępczością oraz przemytem ludzi.
W tym czasie na granicy z Niemcami działały będą 52 przejścia graniczne, z czego w 16 miejscach będą prowadzone kontrole stałe. Z kolei na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe – na dawnych przejściach granicznych Budzisko i Ogrodniki.
Decyzja o czasowym przywróceniu kontroli wynika z kilku powodów. Po pierwsze: zmieniły się zasady kontroli migracyjnej u naszych zachodnich sąsiadów. Po drugie: odnotowujemy więcej prób nielegalnego przekraczania granicy z Litwy. Po trzecie: chcemy mieć pełny nadzór nad tym, kto wjeżdża na teren Polski. To wszystko robimy z myślą o bezpieczeństwie naszych mieszkańców — argumentuje decyzje resort spraw wewnętrznych.
Na razie kontrole wprowadzono do 5 sierpnia. Straż Graniczną na granicy polsko- litewskiej wspierają podlascy policjanci; kilkudziesięciu funkcjonariuszy z garnizonu podlaskiego prowadzi kontrole w wytypowanych miejscach. Przede wszystkim sprawdzają busy i samochody przewożące więcej osób oraz auta z przyciemnionymi szybami. W przypadku zatrzymania pojazdu sprawdzane będą dokumenty kierowcy i pasażerów, a także bagażniki pojazdów. Przed punktami kontrolnymi mogą pojawić się rękawy zwalniające, zwężenia jezdni lub po prostu sygnały do spowolnienia ruchu będą wydawali funkcjonariusze. Dla osoby przekraczającej granicę istotne jest to, aby posiadali dokument uprawniający do jej przekroczenia, czyli dowód osobisty lub paszport. Pamiętajmy, że nie może to być dokument w aplikacji mObywatel.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną przewiduje możliwość przeprowadzenia kontroli granicznej osób wjeżdżających do Polski. W wyniku tego będzie możliwa odmowa wjazdu na terytorium Polski osobom, które:
• przekroczyły granicę nielegalnie,
• złożyły wniosek o azyl w innym kraju UE,
• przebywają bez zezwolenia,
• wjechały na podstawie fałszywych dokumentów.
Kto przekroczy granicę w miejscu do tego nieprzeznaczonym podlega karze grzywny, natomiast kto wbrew przepisom przekracza granicę RP, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
ba za policja.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!