„Bić będę ostrożnie, ale zdecydowanie”, taki napis widniej na koszulce z wizerunkiem rosyjskiego prezydenta, którą można kupić w sklepiku z pamiątkami Wielkiej Synagogi Chóralnej w Grodnie. Powyższe zdjęcia wykonał 23 września i przesłał do redakcji „Naszej Niwy” czytelnik Aleksander Łapko.
Na pytanie mediów, przedstawiciel synagogi początkowo kategorycznie zaprzeczał, iżby w bożnicy odbywał się jakikolwiek handel. Ale gdy po raz drugi zadzwonił tam dziennikarz przyznano, że jest tam mały sklepik z pamiątkami.
Jego właścicielka Elena tłumaczyła w komentarzu dla „Naszej Niwy”, że robi dowolne koszulki na zamówienie. Jeśli chodzi o koszulkę z Putinem, to nie zamierzała jej sprzedawać, ale klient nie odebrał jej w umówionym dniu, spóźnił się jeden dzień, więc postanowiła ją wywiesić na sprzedaż.
Wikipedia podaje, że pierwszą murowaną synagogę wzniesiono w Grodnie w roku 1578, z inicjatywy rabina Mordechaja ben Abrahama Jaffe’a, który przybył tam z Pragi. Wprawdzie spłonęła ona w pożarze w 1617 roku, ale król Polski Zygmunt III Waza zezwolił Żydom na budowę nowej „na tymże miejscu gdzie stara była”.
Ale i tę strawił pożar w 1899 roku. Obecna synagoga została zbudowana w latach 1902–1905 w stylu eklektycznym i mauretańskim. W 1941 po wkroczeniu Niemców została zdewastowana. Bożnica znajdowała się wtedy na terenie getta.
W 1944 władze sowieckie ją zamknęły, a budynek spotkał los świątyń wszystkich wyznań, czyli została przerobiona na magazyn.
Po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku zwrócono ja gminie żydowskiej w Grodnie, która ją częściowo wyremontowała i dostosowała do potrzeb kultu.. Wciąż jednak pozostaje w bardzo złym stanie technicznym.
W 1931 ludność żydowska stanowiła około 42% ludności miasta.
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!