Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z wydawnictwami Dom Wydawniczy Księży Młyn i Dom Wydawniczy Rebis zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom, poświęconym Galicji Wschodniej: „Sekrety Lwowa” i „Zimowy żołnierz „:
Sekrety Lwowa
Jurij Smirnow
Lwów jest jeden na świecie – tak przed wojną śpiewali Szczepko i Tońko. O znaczeniu Lwowa w historii Polski nie trzeba nikomu przypominać. Od stuleci mieszkali w nim Polacy, Ukraińcy, Ormianie i Żydzi, dopiero po 1945 roku pojawili się tu Rosjanie.
Jurij Smirnow – dziennikarz ukazującego się na Ukrainie polskiego dwutygodnika „Kurier Galicyjski” oraz przewodnik po Lwowie – ujawnia sekrety Lwowa. Dzięki jego znajomości miasta podczas lektury czytelnik może się poczuć jak prawdziwy odkrywca.
Jaką tajemnicę kryje obraz Matki Bożej Łaskawej z Archikatedry Lwowskiej? Co łączy Cmentarz Orląt we Lwowie z Grobem Nieznanego Żołnierza? Jak zawiłe były dzieje Panoramy Racławickiej? Czy powstałaby Księga szkocka, gdyby nie zacięcie lwowskich matematyków, niemających nic wspólnego ze Szkocją? To zaledwie ułamek pytań, na które Autor odpowiada w tej książce.
Lwów to niezwykłe miasto, które przyciągało niebanalnych ludzi. W jego zaułkach można było spotkać wybitnego lekarza i księdza – Henryka Mosinga czy gwiazdę polskiego filmu i kabaretu – Eugeniusza Bodo. Dzieciństwo i młodość spędził w nim jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, którego powieści zostały przetłumaczone na 41 języków, wizjoner przyszłości – Stanisław Lem. Nie zabrakło także lwowskich batiarów, groźnych przestępców, a nawet agentów…
Lwów czaruje i przyciąga turystów, a wiele jego, niekiedy mrocznych, tajemnic mimo upływu lat nadal pozostaje zagadką. Zapraszamy w wyjątkową podróż do Miasta Zawsze Wiernego.
Zimowy żołnierz
Daniel Mason
Lucjusz Krzelewski z zamożnej polskiej rodziny mieszkającej w Wiedniu studiuje medycynę, gdy nadchodzi rok 1914, wybucha wojna i błyskawicznie rozlewa się po całej Europie. Zafascynowany tym, że z dnia na dzień może zostać lekarzem, zaciąga się do wojska, licząc na przydział do znakomicie zorganizowanego lazaretu. Niestety trafia do Lemnowic, maleńkiej wioski w sercu Karpat, do szpitala polowego urządzonego w zrujnowanym kościele, skąd uciekli wszyscy lekarze.
Jedyną osobą, która może pokazać Lucjuszowi, jak ratować ciężko rannych zwożonych z pól bitewnych frontu wschodniego, jest tajemnicza siostra Margareta. Szalona i piękna. Osobliwy, niebezpiecznie bliski związek tych dwojga zostaje brutalnie przerwany, kiedy w samym środku zimy trafia do kościoła nowy pacjent. Chcąc go za wszelką cenę ratować, Lucjusz podejmuje fatalną decyzję, która zaważy na losach tego zimowego żołnierza, jego samego i Margarety.
Ta powieść jest tak realistyczna, barwna i wielopłaszczyznowa, że czytając ją, zatraciłem świadomość, gdzie się znajduję: przeniosło mnie do utraconego świata przeszłości.
– Andrew Sean Greer, laureat Nagrody Pulitzera.
DANIEL MASON jest wykładowcą na Uniwersytecie Stanfordzkim, praktykującym psychiatrą i autorem bestsellerowych powieści Stroiciel została sprzedana w ponad milionie egzemplarzy (na jej podstawie powstała opera, a obecnie trwają pracę nad filmem, który reżyseruje Charlie Stratton) i A Far Country, wydanych dotąd w 28 językach, oraz opowiadań. Mieszka z rodziną nad Zatoką San Francisco. Zimowy żołnierz to jego najnowsza powieść.
Pytanie konkursowe dla Sekrety Lwowa:
Jakie są najnowsze ustalenia dotyczące motywów autora listy proskrypcyjnej, obejmującej nazwiska profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza?
Pytania konkursowe dla Zimowy żołnierz:
Proszę podać tytuły polskiej beletrystyki, umiejscowionej w szpitalach polowych?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 10 maja 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Sekrety Lwowa lub Zimowy żołnierz).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze obu książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe wydawnictw Dom Wydawniczy Księży Młyn i Dom Wydawniczy Rebis.
Photo by: © Sara Houghteling via Rebis oraz Dom Wydawniczy Księży Młyn.
1 komentarz
Feliks Koperski
10 maja 2019 o 19:52Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze książki popularnonaukowej Sekrety Lwowa oraz powieści Zimowy żołnierz:
Pytanie konkursowe dla Sekrety Lwowa:
Jakie są najnowsze ustalenia dotyczące motywów autora listy proskrypcyjnej, obejmującej nazwiska profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza?
SS-Hauptsturmführer Pieter Menten pojawił się w czerwcu 1941 wraz z oddziałami niemieckimi we Lwowie. Był inspiratorem i współodpowiedzialnym za rabunek dzieł sztuki z mieszkań zamordowanych profesorów lwowskich (w tym osobiście przejął majątek w mieszkaniu prof. Tadeusza Ostrowskiego) oraz wywóz z Generalnego Gubernatorstwa w 1943 do Holandii trzech (lub czterech) wagonów dzieł sztuki.
.
Pytania konkursowe dla Zimowy żołnierz:
Proszę podać tytuły polskiej beletrystyki, umiejscowionej w szpitalach polowych?
Znane są opowiadanie Melchiora Wańkowicza „Szpital w Cichiniczach”, powieść „Szpital polowy nr 4” Zofii Lorentz czy „Szpital leśny AK „665” Śladami partyzanckich fotografii z Puszczy Solskiej” Janusza Skowrońskiego.
Laureatami konkursu „Zimowy żołnierz” zostali:
Barbara W.
Dariusz L.
Krystyna D.
Laureatami konkursu „Sekrety Lwowa” zostali:
Ewa G.
Małgorzata J.
Zbigniew K.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.