W niedzielę 29 października br. w Rudominie odbyła się prawdziwa fiesta kapel. Już po raz kolejny w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie został zorganizowany tu Festiwal Kapel i Muzyków Ludowych „Gra, gra kapela”. Przed publicznością wystąpili prawdziwi profesjonaliści muzyczni. Najpiękniejsze utwory zagrały zespoły nie tylko z Wileńszczyzny, ale także z różnych zakątków Litwy.
Na scenie wystąpiła Kapela Ludowa „Sutaras“ z Wilna, której kierownikiem artystycznym jest Antanas Fokas. „Sutaras“ jest to niezależny, profesjonalny zespół folklorystyczny, którego repertuar obejmuje całą panoramę litewskiej ludowej muzyki instrumentalnej: od dawnych obrzędów, autentycznych instrumentów pasterskich do narodowych i klasycznych instrumentów rozpowszechnionych na wsi Litwy pod koniec XIX i na początku XX wieku. Na koncertach kapeli „Sutaras” prezentowane są unikalne wielogłosowe pieśni wykonywane na przeróżnych ludowych instrumentach dętych, pieśni pasterskie z lamzdelami i rożkami, instrumentalne wersje piosenek. Piękne litewskie tańce ludowe wykonywane są na skrzypcach, harmonikach, klarnecie, cymbałach i wielu innych instrumentach. Artyści kapeli nie tylko grają, ale także śpiewają i tańczą, wciągając swoich słuchaczy w wir swych występów. Tak też stało się i tym razem w Rudominie.
Publiczność miała okazję zachwycać się występem „Kapeli Kawalerów Podwileńskich” pod kierownictwem Juliana Germanowicza. Kapela aktywnie koncertuje na Wileńszczyźnie. Kolektyw działa od 2 lat. Zespół składa się z czterech młodych i ambitnych artystów, którzy nie tylko doskonale władają różnymi instrumentami, ale także mają znakomite umiejętności wokalne. W ich repertuarze znajdują się utwory autorskie, stworzone przez nich samych, a także aranżowane piosenki ludowe i kilka międzywojennych utworów estradowych.
Tego dnia na scenie w Rudominie wystąpiła również Kapela Muzyki Ludowej „Griežlė” z Domu Kultury w Szostakowie filii Centrum Kultury w Łoździejach. Kierownikiem kapeli jest Vitas Trampas. Kapela „Griežlė” powstała w kwietniu 2009 roku i posiada II kategorię. Kolektyw składa się z dziewięciu mężczyzn. Szczerość, entuzjazm, dobry humor i miłość do muzyki uczestników urzekają publiczność. W repertuarze zespołu znajdują się litewskie utwory ludowe (walce, polki, pieśni) oraz znane współcześnie pieśni. Kapela Muzyki Ludowej „Griežlė” jest stałym uczestnikiem regionalnych świąt i wieczorów. Zespół chętnie gra i reprezentuje Łoździeje także na scenach innych rejonów. Od kilku lat uczestniczy w litewskim konkursie „Grok, Jurgeli” oraz w programie telewizyjnym „Duokim garo”.
Z Mejszagoły na festiwal przybył Zespół Ludowy „Kapela Dworska” pod kierownictwem Jolanty Łapińskiej. Zespół został założony w 2017 roku i działa przy Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole w rejonie wileńskim, które jest filią Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny w Niemenczynie. W 2022 roku zespół obchodził pięciolecie swego istnienia. Członkowie zespołu są miłośnikami tradycyjnej muzyki ludowej. Warto zaznaczyć, że wielonarodowość to cecha charakterystyczna zespołu – wspólnie śpiewają i grają Polacy oraz Litwini. Stąd też zróżnicowany repertuar – pieśni z różnych regionów Polski i Litwy. Zespół sięga też po teksty wileńskiego poety Aleksandra Śnieżki, do których muzykę komponuje wybitny wirtuoz skrzypiec, kompozytor i członek zespołu – Aleksander Kalinow. „Kapela Dworska” jest prawdziwą wizytówką Wileńszczyzny – tej wielonarodowej i wielokulturowej – bo pod jej niebem jest miejsce dla wszystkich.
Gromkimi brawami publiczność powitała „Kapelę Świętojańską”. Zespół działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Niermenczynie. Kierownikiem artystycznym jest Emilia Żdanowicz-Pečkienė. Kapela jest w stanie zadowolić gusta różnej publiczności, wykonując piosenki w językach polskim, litewskim, ukraińskim i tatarskim. Zespół odważnie sięga po utwory miejscowych twórców. Nierzadko autorami słów piosenek są sami członkowie kapeli. Nie zważając na różny wiek członków zespołu jest on pełen młodzieńczej werwy, niegasnącej energii i humoru. „Kapela Świętojańska” za ponad 30 lat działalności zdołała pozyskać sympatie widzów zarówno w rejonie wileńskim, rejonach i miejscowościach typowo litewskich, jak też w Polsce. Każdego roku kapela cieszy publiczność ogromem występów i zdobywa uznanie swą energią, kunsztem wykonawczym oraz pozytywnym nastawieniem do otaczającej rzeczywistości.
Podczas festiwalu wystąpiła również Kapela Wiejska Regionu Awiżeńskiego, działająca przy Centrum Kultury w Szyrwintach, której kierownikiem jest Ramunė Savickienė. Zespół istnieje już od 5 lat. Bierze udział w różnorodnych uroczystościach miejskich i powiatowych. Jest to amatorski kolektyw artystyczny, który chętnie pielęgnuje litewską muzykę ludową i tradycje. „Muzyka jest częścią naszego życia (wypoczynek, hobby, komunikacja). Dzięki niej możliwe jest wyrażenie nawet najtrudniejszych do opisania emocji”
– twierdzą członkowie zespołu.
Nawiązując do zwyczajów muzycznych swoich przodków, kapela kontynuuje tradycje pieśni ludowych i stara się zachować jej autentyczność.
Na gościnnej scenie w Radominie wystąpiła Kapela „Vilsa” z Rykont, z rejonu trockiego. Kapela „Vilsa” powstała w 2019 roku. Kilka miesięcy później muzycy zostali zaproszeni na festiwal „Głosy Przyjaciół”, który odbył się na Białorusi. Na tym festiwalu zespół podbił publiczność swoją energią i śpiewem. Członkowie kapeli nie ograniczają się do grania w jednym stylu. Repertuar zespołu obejmuje muzykę ludową, estradową i instrumentalną, a także oryginalne polskie utwory autorstwa Władysława Niedźwieckiego – ojca członka zespołu Dariusza Niedźwieckiego. Muzycy występują z własnymi utworami. Na swoim koncie wiele piosenek o Litwie i jej mieszkańcach ma Vidmantas Velička. Napisane przez niego utwory świetnie zabrzmiały na pierwszym festiwalu piosenki autorskiej w Rykontach. „Vilsa ” aktywnie uczestniczy w imprezach na terenie całej Litwy, a także za granicą, stara się doskonalić i szukać nowego kierunku w wykonawstwie muzycznym.
Na festiwal do Rudominy przybyli dostojni goście. Wśród nich należy wymienić Mirosławę Klim, Rūtę Carik, Karolinę Petrusewicz i Zygmunta Żdaniewicza – radnych Samorządu Rajonu Wileńskiego.
Organizatorem Festiwalu Kapel i Muzyków Ludowych „Gra, gra kapela” był Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie na czele z Wioletą Cereszka.
RTR na podst. Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!