Co łączy Witolda Gombrowicza, Witolda Pileckiego i Witolda Lutosławskiego? W Pałacu Balińskich w Jaszunach otwarta została 18 maja wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Ekspozycję, zaprezentowaną po raz pierwszy w Senacie RP w 2016 roku, można oglądać na Litwie dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego w Wilnie.
Celem ekspozycji jest ukazanie ziemiaństwa jako zjawiska historycznego i kulturowego, na którego wartościach wychowywali się najwspanialsi Polacy. Na wystawie pokazano losy ośmiu rodzin ziemiańskich: Czapskich, Donimirskich, Gombrowiczów, Janta-Połczyńskich, Lanckorońskich, Pileckich, Radziwiłłów i Lutosławskich. Organizatorzy podkreślają, że ziemianie pełnili rolę lokalnych liderów, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów. Multimedialna ekspozycja opowiada o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu i rozproszeniu po całym świecie. Pokazuje stratę, jaka nastąpiła wraz z jej likwidacją.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!