Zakupiony paszport Unii Europejskiej nie zapewni immunitetu przed zamrożeniem aktywów i zakazem przekraczania granic członków UE. Choć wcześniej to zaangażowanie w terroryzm, a nie działalność polityczna, było bodaj jedynym powodem, z powodu którego obywatele UE mogli znaleźć się na „czarnej liście” sankcji wspólnotowych. Tak tę kwestię gazecie „EUObserver” wyjaśnił anonimowy urzędnik unijny w związku ze zwiększonym popytem na obywatelstwo niektórych państw wspólnotowych przez obywateli państw zewnętrznych.
„W kwestii zakazu przekraczania granicy oznacza to, że dana osoba nie będzie mogła podróżować do żadnego innego kraju niż ten, którego obywatelstwo otrzymała. Ponieważ nikt nie może zabronić osobie wjazdu do kraju, którego posiada obywatelstwo. Jeżeli obywatel UE podlega środkom ograniczającym, takich jak zamrożenie aktywów, wówczas blokowanie rachunków bankowych i innych aktywów zostanie wprowadzone we wszystkich 27 państwach Unii” – wyjaśnił ów urzędnik.
Dodał, że wszystkie państwa członkowskie muszą zapewnić, aby osoba objęta sankcjami nie miała dostępu do „zasobów ekonomicznych”.
„W rezultacie będzie to oznaczało, że jeśli Rosjanin kupił np. paszport cypryjski, a następnie został objęty sankcjami UE, będzie mógł przyjechać tylko na Cypr, ale nie do innych państw Unii. A Cypr nadal będzie musiał zamrozić jego pieniądze i nie pozwolić na przekazanie ich jego krewnym lub firmom” – wyjaśnia gazeta.
Tę kwestię wyjaśniono po tym, kiedy telewizja Al-Jazeera doniosła, że Cypr sprzedał setki paszportów „politycznie eksponowanym” osobom z Rosji i Bliskiego Wschodu. Malta również masowo sprzedawała paszporty rosyjskim oligarchom. Ponadto w stolicy Malty, Valletcie, po 2014 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby wniosków Rosjan o obywatelstwo tego państwa. Wtedy Unia Europejska po raz pierwszy nałożyła na Rosję sankcje za jej zbrojną inwazję na Ukrainę.
„EUObserver” informuje, że Unia Europejska będzie w zdecydowanie większej ilości wykorzystywała sankcje w związku z niedawno przyjętym obowiąziem karania cyberprzestępców i osób zaangażowanych w wykorzystanie broni chemicznej. Trwają również negocjacje w celu zatwierdzenia kar dla osób naruszających prawa człowieka z całego świata.
Opr. TB, https://euobserver.com/
fot. Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!