Bliskowschodni imigranci publikują na TikToku relacje z przekraczania granicy białorusko – polskiej. Jest ich masa, zalewają social media, opisują możliwości przejścia przez granicę, zachęcają kolejnych imigrantów do podejmowania prób naruszenia granicy. Białoruś tymczasem rozpowszechnia zdjęcia bosych, zmarzniętych, wygłodzonych dzieci oraz materiały pozorujące przemoc polskich służb wobec imigrantów.
Prezes Fundacji INFO OPS Polska Kamil Basaj tłumaczy w rozmowie z TVP.INFO, że przeciwnik (Rosja i Białoruś) próbując pogłębić polaryzację społeczną w Polsce, osłabić spójność Polaków, ucieka się do takiej manipulacji, ponieważ bazuje na naszej empatii.
– Opinia publiczna powinna być szeroko informowana, że te emocje są w nich wywoływane przez konkretne państwa – mówi portalowi tvp.info.
Kamil Basaj wyjaśnia, że białoruska propaganda od dawna kreuje zdarzenia mające wykreować fałszywy obraz zdarzeń na granicy Polski i Białorusi.
– Wykorzystuje się do tego pozorację przemocy stosowanej przez stronę polską w stosunku do cudzoziemców. Mistyfikuje się o samoistnym napływie cudzoziemców na polską granicę, co w rzeczywistości jest inspirowane przez Mińsk – mówi. Dodaje, że Białoruś przygotowuje liczne operacje medialne, które mają zwiększyć efektywność tych fałszywych informacji.
– Mierzymy się z działaniem przeciwnika, który wiele swoich akcji opiera na empatii – będącej bardzo silną i pierwotną cechą człowieka. Nie jest łatwo przeciwstawić się selektywnie dobranym informacjom oraz zmanipulowanym czy pozorowanym zdarzeniom, które wywołują współczucie u odbiorców. Zwłaszcza w spolaryzowanym społeczeństwie takie działanie pada na podatny grunt – wskazuje w rozmowie z portalem tvp.info Basaj.
Ekspert przypomina, że na potrzeby białoruskiego odbiorcy reżim Łukaszenki kolportuje informacje o tym, jak Polska wspiera terroryzm, a Unia Europejska próbuje wyrzucać przez granice migrantów zebranych z terytorium wszystkich krajów członkowskich.
@mohamadalkadree #المانيا حوارنه #سوريين#غابات #بولندا #درعا#المانيا🇩🇪 #بيلاروسيا #💪🏻🔥
ba za tvp.info/ Fot: Tomislaw Georgijew/UNICEF./https://news.un.org/ru/story/2015/09/1270291
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!